| RainUmbrella a întrebat:

Cum pot sa scap de timiditate? Adica de cand a inceput scoala ma simt naspa. Am trecut clasa a Va, deci am colegi, profesori noi. Cand raspund colegii de uita la mine de parca as fi ceva ciudat sau pur si simplu rad iar profesorii ma iau de bleaga. La ore incep sa tremur si simt ca nimeni nu ma place. Cum sa scap de timiditate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând ar trebui să ai încredere în tine. Dacă ai încredere în tine, nu vei mai avea probleme legate de ce cred ceilalţi. Trebuie să te gândeşti că toţi suntem oameni şi implicit toţi greşim.Ai defecte şi calităţi ca şi ceilalţi, trebuie doar să ştii să-ţi scoţi în evidenţă calităţile.Nu trebuie să-ţi fie frică de greşeală, de părerea celorlaţi şi trebuie doar să fii tu. Vorbeşte şi comportă-te exact aşa cum simţi.Ca să-ţi fie mai uşor, e indicat să stai lângă persoanele mai mult de care eşti apropiată. Aşa nu o să te mai simţi lezată de prezenţa celorlaţi şi îţi va fi mai uşor să fii exact aşa cum doreşti.Ai încredere în tine şi ţine capul sus. Poţi să citeşti şi pe internet despre timiditate, te va ajuta să înţelegi mai bine totul şi să te "formezi" singură. Baftă!

1 răspuns:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Si eu sunt exact la fel din clasa I si acum sunt deja a VIII-a!laughingAi incredere in tine,tine mereu capul sus,privirea inainte, inspira adanc cand te pun profesorii sa raspunzi, imagineaza-ti ca nu se uita nimeni la tine.Fii tu insati! Bafta!