| anonim_4396 a întrebat:

Hei..nici nu știu cu ce as putea începe... problema e ca sunt o persoana antisociala, poate din cauza felului in care am fost crescută (adică am fost invatata sa fiu f cuminte și multe alte chestii, ma rog) Acum, la liceu credeam ca îmi pot schimba atitudinea dar mnah, majoritatea din clasa cred ca ma cred o ciudatica pentru ca nu prea vorbesc deși încerc dar gen sunt conv de alea fortate, unii profesori au observat ca sunt retrasa și poate cred ca nu îmi dau interesul dar mie de fapt mi e frica sa mi spun punctul de vedere. mi se împuținează și prietenii pe zi ce trece poate din cauza ca nu știu sa i țin aproape nu știu.pe când toate fetele la vârsta mea au avut iubit eu sunt prea timida pentru așa ceva, nu am încredere in mine și dacă nu o fac eu ma gândesc ca nimeni n o va face.chiar mi e teama ca voi rămâne singura. I am spus tatălui meu ca vreau sa vorbesc cu un psiholog sau ceva, îmi doresc din tot sufletul sa ma schimb dar, parca nu sunt făcută pentru lumea asta și mi e prea greu. Ați trecut prin situații similare și dacă da cum pot depăși situația asta?

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Hey! Ti-am raspuns in privat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai implinit 20 de ani?
Daca tot povestesti ca toate fetele din calsa de la tine AU AVUT iubiti, atunci trebuie sa fiti deja la facultate, fete mari, nu?

| izaidk a răspuns (pentru Violleta2022):

Clasa a 10a...

| Ara997 a răspuns:

Am vazut cazuri similare. Si au ajuns bine.S-au concentrat pe studiu pe scoala si si-au facut un viitor. Si pela 20 si-au gasit si"pereche",si-au facut familie,traiesc frumos, echilibrat,fara dramolete.
Treaba cu socialul este un pic fortata in ziua de azi. Si eu zic,ca intentionat se face tam-tam cu socialul asa incat oamenii seriosi, educati si puternici sa fie marginalizati. Nu sunt vulnerabili, nici bancile nu-i pot prostii,, nu le poti vinde droguri, nu au un comportament cu risc pentru sanatate deci medicina nu castiga de pe urmalor nu cheltuie aiurea, nu fac achizitii nefolositoare, nu se iau dupa turma.
Gandeste-te in ce tabara vrei sa fi