Întrebare recomandată | PisicutzaSmile a întrebat:

Cum pot scapă de emoții? Întreb pentru ca voi avea spectacol de teatru cu colegii de clasa.

12 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Uite ca aceasta este o intrebare recomandata si sama gândesc cum sa iti raspund. Depinde de ce iti este frica dar in principal daca esti cu ai tai colegi imagineaza-ti ca esti intre prieteni si toti sunt cu ochii pe tine ( ca întotdeauna) si ca tu fiind naturala lucrurile vor iesi bine.
De asemenea iti recomand sa inspiri adanc un pic inainte, sa tii aerul si când il rasuflii sa spui sunt cea mai tare.
Ceea ce faci iti vine natural si stii sa faci bine deci succes in a fi cea mai buna.

| PisicutzaSmile explică (pentru MeConstantine):

MeConstantine merci mult pentru sfaturi

| GhitaCelObraznic a răspuns:

Simplu si usor lasa emotiile deoparte si mergi hotarat pe scena fara sa te gandesti la ce s-ar putea intampla!

| roxanamariaa a răspuns:

Am trecut si eu prin asta la prima " scena" jucata...
In momentul in care ajungi pe scena, o sa-ti treaca toate emotiile happy

| KуКлА a răspuns:

Eu cred ca daca tie frica de scena sau in fata spectatosilor trebuie sa nu te uiti la ei dar ca si cum ai vorbi cu colegii tai(o simpla conversatie)Sa iti inchipui ca esti la o joaca cu prietenii, colegii...

| marinamarina03 a răspuns:

Nu te mai gandi la emotii!

| Usturoiu_Victor_1995 a răspuns:

Si eu am fost in situatia asta, pur si simplu bucurate de spectacol, si nu te gandi la spectatori.

| SkiZzOAlex a răspuns:

Deci uite cum sa faci.
In culise numeri de la 1 la 10. CAnd te duci pe scena nu te gandesti ca o sa gresesti sau ca rade de tine sau astea, si nu te uiti la public, te uiti intre ei sau in sus. Zambesti. Si daca ai gresit nu arati ca ai gresit improvizezilaughing

| Didu1Baaa a răspuns:

Buna! Cred ca pot sa te ajut, deci sa incepem:
Inainte de a urca pe scena calmeaza-te, de preferabil impreuneaza-ti mainile si incruciseaza-ti degetele, cam cum faci cand te rogi la Dumnezeu si le tii strans, dar ATENTIE faci chestia asta doar in cazul daca iti tremura mainile si le tii strans pana vezi ca nu iti mai tremura.Mai poti sa inchizi pentru 10 secunde ochii si sa te relaxezi, iar cand ii deschizi urci pe scena si te prefaci ca nimeni nu este in sala decat tu si colegii tai.Sau mai poti gandi pozitiv adica? Sa iti spui in gand ca totul o sa fie bine ca vei urca sus iti vei spune replicile si ai plecat...sa stii ca este normal sa ai emotii fiindca de asta ne numim oameni! Sper ca te-am ajutat si iti recomand 100% aceste sfaturi fiindca si eu le folosesc, deoarece am teatru in fiecare zi si trebuie sa zic nu stiu cate replici in fata oamenilor din sala deci stiu cum este, dar ce ai tu este o problema minora deci nu iti face griji! Imi pare bine ca am putut sa te ajut la ceva ce ma pricep si fac zi de zi! Funda?

| MeowXDoo a răspuns:

Eu de obicei cand am emotii imi ascult bataile inimii si rasuflarea astfel incat sa-i inlatur pe ceilalti, si pe urma ma pot concentra.

| OaNaMaRy2002 a răspuns:

Buna!
Trebuie doar sa te gandesti ca publicul nu exista si ca esti la o repetitie.Eu asa scap de emotiile de pe scena.