| Oxxxxyyymirooon a întrebat:

Cum pot scapa de punctele albe de pe ten?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1. Aspirina curata tenul

Pastilele de aspirina netamponata pisate si amestecate cu putina apa se transforma intr-o pasta. Aplic-o pe punctele albe si lasa se se usuce, apoi clateste cu apa. Te ajuta sa cureti zona.

2. Fa o masca din cartofi

Paseaza cartofi cruzi la robotul de bucatarie sau da-i pe razatoare si aplica-i pe fata, sub forma de masca. Va face minuni pentru tenul cu probleme.

3. Vindeca punctele albe cu miere

Mierea se aplica timp de 15 minute peste punctele albe, pentru a le usca. Dupa o indepartezi, este indicat sa folosesti o crema de fata buna.

Cum sa previi punctele albe

Ca sa eviti aparitia punctelor de grasime, este indicat sa cureti cat mai bine tenul. Daca stii ca esti predispusa la aparitia unor astfel de probleme, spala-te pe fata de doua ori pe zi. Ca sa cureti pielea in profunzime, fa saptamanal o baie de aburi: pregateste o infuzie din plante (musetel, tei, menta) si stai cu fata deasupra recipientului, acoperindu-ti capul cu un prosop. Apoi sterge tenul cu discuri demachiante curate.

https://www.revistateo.ro/......lbe-62109/

| Violleta2022 a răspuns:

Punctele albe de pe ten sunt puncte de grasime, care vor dispare cand vei slabi.

| Roxana819191 a răspuns:

Am avut si eu, prima data le-am scos cu acul dar peste ceva timp reveneau, iti recomand sa mergi la dermatolog, eu am fost si mi-a prescris o crema si mi-au trecut.