| Shakira_8112 a întrebat:

Cum sa fac sa cresc mai repede in inaltime? Ajutati-ma, va rog!

11 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună!
Pentru a creşte în înălţime ai nevoie de 4 lucruri.
1. Genetic bun, dacă nu îl ai, şansele tale ca să creşti în înălţime sunt reduse. Fă următorul calcul: adună înălţimile părinţilor, împarte la 2, şi scade 5 dacă eşti fată, dacă eşti băiat adună 5. Rezultatul este înălţimea la care ar trebui să ajungi în mod normal. Mai există şi excepţii.
2. Mult somn. Trebuie să dormi minim 8 ore pe noapte. Dacă te întrebi de ce, să ştii că somnul este important deoarece creşterea se produce în timpul acestuia.
3. Multe produse lactate. Acestea conţin calciu care este important pentru oase.
4. Mult sport. Dacă combini exerciţiile speciale pentru creştere cu sărituri în lungime şi cu jumătate de oră de ciclism sau minim 5 minute de bicicletă făcută în casă( adică pe saltea) ai şanse să reuşeşti, plus că vei simţi o durere mare la şolduri în timp ce faci bicicleta şi exerciţiile. Asta e bine, mama mea îmi spunea adesea că atunci când te dor şoldurile creşti
http://blogulsportivilor.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Indiferent ce ai face, nu e chiar sigur că vei creşte mai repede, dar nu strică să încerci. Mult succes!

| djbawaikdgbad a răspuns (pentru Alyra):

Hey, la mine când am calculat înălțimea părinților mi-a dat 162, 5. Înseamnă că atât voi crește eu? Am 16 ani și 1.62, mai pot creste mai mult până la 1.75 macar? Sau cresc până la 1.62 maximul meu?

| Anduuu a răspuns:

Joaca Baschet! e placut si chiar te ajutawinking

| Maraa a răspuns:

Dacă vrei să crești în înălțime, te sfătuiesc să te apuci de basket, volei sau inot dezvolta foarte bine musculatura si ajuta organismele sa se dezvolte frumos si armonios! big grin

| Anname a răspuns:

Bascketbig grin sau daca nu. poti sa sari prin camera ( sa incerci sa ajungi la tavan)

| Avasilichioaei_Denis_1990 a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa iti spun dar nu exista nici o modalitate prin care poti creste in ianltime. Sa dau niste exemple foarte des intalnite: Baschetul. De unde stiu acei... Indivizi. Ca baschetul te face sa cresti in inaltime? Daca vezi pe la TV meciuri de baschet in care, logic, jucatorii sunt inalti, asta nu inseamna ca datorita acestui sport ei au crescut in inaltime. In echipele de baschet se face un fel de casting iar cei mai inalti si mai buni jucatori ajung sa reprezinte echipele. Alt exemplu: Statul atarnat de o bara etc. Daca iti pierzi timpul atarnat de o bara sigur nu vei creste in inaltime. Uite, tu te masori luni, ai 1.60, pana vineri stai atarnat de bara in fiecare zi cate 5 minute, iar vineri cand te masori din nou ai 1.61. De ce? Nu din cauza ca ai stat atarnat de bara ci pentru ca omul creste pana la varsta de cam... 18-20 ani, depinde de persoana. Eu pot sa iti dau 100000 de exemple dar sa stii ca NU AI SANSE! Imi pare rau pentru asta.

| 123456_7455 a răspuns:

Incearca sa te ti d o bara d covoare din fata blocului sau vezi u o bara si incerci sa stai atrnata acolo cat poti u d mult (1, 2 min la inceput) si faci asta cam d 4, 5 ori pe zi si o sa te inalti u tongue sper sati reuseasca mie mi-a reusit big grin :*

| Elena_ʚïɞ_Lacramioara_2001 a răspuns:

Buna!, deci să-ți spun eu am 1, 73 m și am 12 ani... Nici mie nu-mi vine sa cred de ce sunt asa de înaltă și nici nu-mi place! Facem schimb de înălțime?

Bine deci să-ți spun de ce am crescut asa de repede și de mult! M-am consultat și cu mai multi doctori! Deci:
Mâncam 1-2 mere pe zi+ cereale cu lapte dimineața și am acumulat prea mult calciu! + ce mai mâncam pe la scoală! Unii medici îmi ziceau și din cauza la ce am manca și din cauza ghiozdanului fiindcă era foarte greu cred ca avea 2-3kg, etc! Deci nu știu eu zic ca sa crești sa faci mult sport sa mănânci fructe 1-2, și nu stiu. sa dormi mai mult adică sa te culci pe la ora 22:30 și sa te scoli la 08:30!
Sper sa te ajute cat de cat răspunsul meu!

| alexandrualind a răspuns (pentru Elena_ʚïɞ_Lacramioara_2001):

Eu am 1, 75 la 12 ani! Si eu sunt si mai inalt!

| djbawaikdgbad a răspuns (pentru Elena_ʚïɞ_Lacramioara_2001):

Daca acumulez și eu mult calciu in corp pot creste rapid și mult?