| Ionut659 a întrebat:

Cum să îi arăt unei fete iubirea mea față de ea? Eu o iubesc și toți băieții îmi spun că mă potrivesc cu ea dar ea nu prea mă bagă în seamă, doar la școală când ne salutăm si când venim amândoi de la școală. Eu o văd cam mereu pe telefon. Oare și ea mă iubește și ascunde asta de mine? Vorbim puțin neavând subiecte dar vara în vacanță ne distrăm pe cinste bătându-ne cu baloane cu apă și atunci avem ce vorbi. Odată m-am pupat cu ea și cu prietena ei deodată dar cred că a fost la mișto. Mă înțelege cineva? Eu vreau să fac primul pas dar mi-e frică că mă va respinge. Eu nu sunt genul bătăus dar nici tocilara. TPU nu mai înțeleg nici eu ce trebuie să fac. Nu vreau să se întâmple totul deodată. Am vrut să vb cu ea pe messenger sau imstagram dar părea prea ciudat. Ea spune că este singură dar îmi este frică că minte și că are un iubit. Nu aș vrea să îi stric nimic. Un sfat vă rog rapid!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cinci minute e mult să aștepți în treaba asta. Du-te la ea. Rapid.

Răspuns Apreciat de Editori
| KLiNK a răspuns:

Știu că ai tendința să oscilezi între decizii, să fii panicat sau să nu știi ce să faci. Dar e mult mai simplu decât ai crede. Spui că nu aveți ce discuta? Găsește tu subiecte de discuție. Nu mă refer aici la vorbe fumate sau mai știu eu ce baliverne. Ce nu înțeleg mulți este că fetele sunt diferite și că nu există niște pași. Nu există un algoritm ca să spun așa. Deci, du-te la fata asta și spune-i simplu că vrei să vă cunoașteți mai bine. Vezi ce reacție are, ca mai apoi să o întrebi dacă vrea să vină prin oraș. Să mai vorbiți și voi. La fel, vezi ce reacție are și îți dai seama dacă este interesată sau nu. Se spune că fetele își dau seama imediat dacă merită să încerce ceva cu un băiat sau nu. Dar îți zic eu că sentimentele pot apărea pe parcurs.
Momentan tu pentru ea ești ca toți băieții. Ieși din tipare. Nu știu, spune-i că vrei să o cunoști mai bine, că a fost blană astă vară prin simplul fapt că a fost și ea pe acolo. Dacă e fată deșteaptă își va da seama că o placi. Și dacă e interesată, îți va da semnale. Fă-o să se simtă bine în preajma ta, pentru că pentru fete nu contează cât de frumos ești tu. Sau cât de șmecher. Contează vibe-ul pe care îl transmiți și modul în care o faci pe ea să se simtă în preajma ta. Dacă îi intri în minte, îi intri și la inimioară.
Baftă!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iubiti la 11-12 ani (clasa a6-a)?
Hai cu joaca, ca la varsta asta nu-i nevoie de declaratii de dragoste, doar de o prietenie sincera intre copilasii.
Lasa iubitii si declaratiile de dragoste, ca alea se mananca cu sex cand sunteti mai mari, pe la 17-18 ani, ori voi la anisorii astia, va jucati inca cu papusile, masinutele si baloanele de sapun.

| Ionut659 explică (pentru Violleta2022):

Nu mi-am spus vârsta sau alte dat și doar am cerut câteva păreri ci nu opinia ta. Dacă vrei să spui asta fa ceva altundeva dar nu la mine. Nu am spus ce varsta am dat am peste 12 ani și te asiguri. Eu am cerut un sfat că între prieteni/amici ci nu o opinie. E la fel cum te-aș pune să cumperi mere și tu aduci pere. Cam așa este raspunsul tau. Fără supărare dar nici nu cred că ai citit tot ce am spus și dacă nu te interesează treci peste și lasă alții oameni să răspundă. Eu cer doar un sfat pe care l-aș putea folosi ci nu o părere. Știu că de la un timp copii 10-12 ani cum spui tu stau pe internet și îl strică și îți dau dreptate dar au și ei drepturi. Asta e.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionut659):

Nu-i nevoie sa-ti spui varsta, ai scris in postarea anterioara ca esti clasa a VI_a, deci suficient sa deducem varsta.
Din pacate, nu-ti sunt nici prietena si nici amica aici pe TPU, in plus am peste 50 de ani, asa ca, sfatul vine de la un om matur, cu experienta de viata, pentru un copil ca tine.