| fatafermecata a întrebat:

cum sa scap de rosul unghiilor? Va rog ajutati-ma, nu mai suport, vreau unghii frumoase dar nu ma pot abtine. Dau funda:*

Răspuns Câştigător
| Đϋffγ a răspuns:

# Unge-ti unghiile cu ulei de masline. Acesta le ofera substantele nutritive necesare pentu a creste, si gustul nu este prea placut ceea te-ar putea impiedica sa le rozi, cel putin atat timp cat uleiul se afla pe unghii.
# Aplica lotiune pe unghii si pielea din jurul lor. Asta le va ajuta sa se vindece, iar gustul le va tine departe de gura ta.

# Atunci cand simti nevoia sa-ti rozi unghiile, roade altceva in schimb. Guma sau o scobitoare pot fi inlocuitori foarte buni.

# Exista protectori de latex pe care ii poti cumpara pentru degete. Arata precum niste prezervative mititele, si le gasesti in farmacii. Poti pune aceste mini prezervative pe unghii pentru a tine obiceiul la distanta.

# Unele persoane pur si simplu nu se pot abtine si au nevoie de ajutor. Roaga-ti o prietena sau un membru al familiei sa-ti atraga atentia atunci cand te vede ca-ti rozi unghiile. La mine cel putin, a functionat, si fara ca macar s-o cer.

# Si ca sa va vorbesc din experienta: de fiecare data cand prietena mea ma vedea rozandu-mi unghiile imi dadea peste mana. Iar asta, dublat de imaginea mea in oglinda atunci cand imi rodeam unghiile au fost motivatii suficiente pentru a scapa de acest obicei… cel putin in public.

4 răspunsuri:
| Pufffx a răspuns:

Da-te cu ardei usturat, piper, spirt,laughing cand le bagi in gura sa nu le mai rozilaughing dar nu pune mana la ochi.Bafta:*

| Mitsuri10 a răspuns:

Pai eu m-am lasat de rosul unghiilor cand am aflat ca vedetei mele preferate ii plac fetele cu unghiile ingrijite.Dar pe verisoara mea au invatat-o parintii ei sa nu isi mai roada unghiile ungandu-i unghiile cu ardei iute.Si a tinut minte de fiecare data ca nu e bine.Si s-a lasat. Sper ca te-am ajutatwinking.

| MiauMiauPisiPufoasa a răspuns:

Buna si eu am avut problema asta cu rosu ghiarelor si am rezolvat-o.
Daca esti alergica la o aroma pune'o pe unghii daca nu, ia praf de ardei iute si pune'o pe unghii.
Daca nu merge asa... Cut it! laughing
daca vrei sa ai gheare lungi si frumoase da'le cu lac de unghii O.P.I la 2 saptamani distanta si o sa ai un rezultat foarte bun.
daca le vrei scurte si frumoase...Cut it! Sper ca te'am ajutat ^^