| Animeforlifee9921 a întrebat:

Cum sa nu mai am mental breakdown-uri? Sunt foarte stresata din cauza scolii,am foarte multe teme,de invatat mult si lucrari toata ziua. Nu mai fac fata si plang in fiecare zi,mai ales din cauza matematicii si simt ca nu mai pot. Nu mai dau randament ca inainte pentru ca invat foarte mult si nu pot retine nimic. Noii profesori sunt rai,ma apuca tremuratul numai cand imi zic numele si nu cred ca sunt multumiti de mine,pentru ca iar s-a nimerit sa am un tocilar in clasa care ma scoate din sarite si din cauza lui mi-a stricat toata "reputatia" si profesorii il lauda numai pe el,iar pe restul ne lasa ca pe prosti. Am un profesor de mate care ne bate la cap si ne umple de teme,teme pe care abia le pot rezolva si ne asculta toata ziua.
Am incercat sa invat mai mult,dar de fiecare data a esuat si nu pot mai mult de atat. Plang si la gandesc la viitorul meu in fiecae zi, nu imi place nimic si nu sunt in stare de nimic.
Mai e cineva ca mine? Cum as putea sa nu mai am mental breakdown-uri si sa nu mai am ganduri negative?
Si scuzati-ma daca v-am luat din timp cu problemele mele.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala nu va ofera un psiholog?

| Animeforlifee9921 explică (pentru suntserios):

E un fel de suplinitoare in scoala, dar nu pot merge, pentru ca ar afla toata scoala de problemele mele si nu vreau, vreau sa fie privat si in oras nu pot momentan sa ajung

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Cum adica ar afla toata scoala? Ce discutati acolo ramane privat, nu se apuca omul sa barfeasca cu toata scoala, daca la asta te gandesti.

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Pai nu e chiar psiholoaga, cum am mai spus si vorbeste cu toata lumea, deci nu avem un psiholog propriu zis, e doar o suplinitoare sau femeie de sprijin care sta cu copiii cu dizabilitati si are cateva cunostinte psihologice

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Si crezi ca sfaturile strainilor de pe TPU sunt mai utile decat ce ar spune ea?

| dullcat a răspuns:

Buna.Asa simteam si eu in clasa a V-a, fiindca profa ne preda intentionat materie de clasa a VI-a, ne baga culegeri pe gat si ne obliga fara sa ne dam seama sa facem pregatire, facandu-ne sa ne simtim prosti.It sucks, dar probaibl ai nevoie de pregatire.Stai calma, cand vei incepe sa intelegi nu te va mai apuca frica asta necontrolata.Prioritizeaza-ti niste materii la care sa dai tot ce ai mai bun, restul care nu sunt importante da-le deoparte, altfel o iei razna de la atata stres.

| sammie a răspuns:

Despre teme ------»

Incearca sa faci un calcul cate exercitii ai si sa le imparti in zilele pana la acea materie. Asa cu un program facut nu te vei mai stresa si vei face putin din romana, putin din matematica, putin din biologie etc.

Despre invatat ------»

Invata treptat si fa-ti un program si stabileste o ora in care sa inveti. Evita telefonul, tableta, latopul sau televizorul in timp ce inveti. Astfel mintea ta nu se va mai gandi la alte lucruri ci la ce inveti. Si nu uita, invata cu voce tare!

Despre profesori ------»

Daca are preferati este simpla lui problema. Tu doar invata si fi atenta la ora. happy

Despre acea colega -----»

Nu o baga in seama. Simplu!

Spor! happy

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Uite metoda mea: nu ma gandesc la acele lucruri! Asa reusesc sa fiu MAXIM de relaxat.

| Animeforlifee9921 explică:

Fiecare*

| DorinaK a răspuns:

Or mai fi. Asa se simt consumatorii de prafuri.

| mosora2002 a răspuns:

Salut! Si eu am avut aceleasi probleme! Cred ca te pot ajuta! Scrie mi in privat sau aici! 667

| mosora2002 a răspuns (pentru mosora2002):

Este o carte in limba engleza tao te ching! citeste o si scrie mi!

| mosora2002 a răspuns (pentru mosora2002):

In romana nu prea are sens! Citeste o in engleza!

| SapLla a răspuns:

Si eu sunt la fel.Scoala este grea pentru toti stii cum se mai zice,, Azi răbdii mâine biruii".De teme n.ai ce sa faci aia e.De invatat iti recomand sa o iei usor nu invata ca papagalul incearca sa intelegii din clasa te va ajuta.Incearca sa ceri ajutor colegiilor cu temele sau invatatul.

,, Invata pentru tine nu pentru alti"

Pupici

Apropo in ce clasa esti?