| SeptemberSweetDisaster a întrebat:

Simt ca nu mai pot sa tin pasul, sunt extrem de stresata. Vreau pur si simplu sa -mi fac timp pentru mine. Ajutor?

Nu de mult a inceput scoala, teste, ascultat, teme si deja nu mai pot.Incerc sa ma perfectionez la fiecare materie, sa invat la fiecare test, lectie, sa imi fac mereu temele. Dar sunt prea stresata...pentru mine o nota proasta este echivalenta cu apocalipsa.Sunt mereu intr-o competitie cu mine, si nu mai rezist.Nu mai am timp pentru nimic legat de mine, tot ce reusesc sa fac la sfarsitul zilei este sa ma spal si sa ma pregatesc pentru ziua urmatoare.Simt ca clachez...Va rog daca vreti sa imi dati un sfat, nu jigniti si nu va pierdeti timpul aberand.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

E ok ca te preocupa scoala si implicit viitorul tau, dar incearca sa creezi un echilibru intre scoala si viata privata.
Fa-ti un grup de prieteni cu care sa iesi seara la un suc, o prajitura, un ceai, inghetata, o poveste, orice altceva. Si cand ma refer la iesit nu ma refer la iesit in cluburi in fiecare noapte!

Nu invata imediat cand vii de la scoala. Fa ceva relaxant, uita-te la tv, dormi o ora, etc.
Daca invatatul iti ia atat de mult timp inseamna ca nu retii foarte usor materia. Incearca sa iei ceva pentru memorie, pe baza naturala. Sunt la apicultori, niste energizante formate din : miere, propolis, laptisor de matca si polen. Te va ajuta in timp.

Unii citesc de 2 ori o lectie si o stiu pederost!

Invatatul trebuie sa fie o placere in acelasi timp. Sa inveti din curiozitate, nu obosindu-te mental si simtind ca, clachezi!

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Si eu nu reusesc sa ma adun ca sa fac ce zici tu acolo.ma ingrozeste imaginea zilei de maine, vreau sa resuesc sa invat, sa ma concentrez si nu pot. e ora 8 si n-am scris o tema, nu am deschis ghiozdanul.desi trebuie sa le rezolv, simt ca nu pot...
incearca sa iti faci un prpogram, invatatul incontinuu iti aglomereaza mintea extrem de tare.am fost si asa.in timpul tezelor, nu mai gaseam timp nici de baie.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Problema la tine e ca stai prost cu increderea in tine... Da, stiu ca e greu cu profi/invatat/teme si muuulte altele, dar asta e scoala. In timpul care iti mai ramane incearca sa faci ceva pentru a te relaxa. Daca vezi ca nu ai timp destul trezeste-te cu o ora mai devreme, sa poti fi odihnita. Daca inveti dupa amiaza cand vii de la scoala relaxeaza-te, nu te apuca de teme, eventual stai o jumatate de ora in pat. Nu te culca la ore extrem de tarzii, pentru ca iti faci rau tie, nu altcuiva. Ai grija de tine!:*

| Anca a răspuns:

Ah. si sa-ti mai spun un secret. Niciodata nu ai sa poti excela in toate! Nu exista om care stie perfect toate lucrurile!

Stabileste-ti materiile pe care vrei sa te axezi in facultate, in viata, si acolo invata mai bine. La restul nu te obosi atat de tare, oricum o sa le uiti dupa si nu o sa te axezi pe ele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer acest lucru mi se intampla si mie. Dar eu sunt mai rau decat tine si atunci cand ma strsez prea mult incep sa plang de nervi, dar dupa ce ma linistesc nu imi mai par atat de problematice si ma gandesc ca viata ar trebui traita si sa nu imi fac atatea griji