| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. In momentul asta am un mental breakdown si plang ca o proasta,pentru ca maine am un test mai important la mate din toata materia,am incercat sa invat,dar nu pot retine nimic,nu stiu ce sa mai fac cu memoria. Nu mai pot retine nici macar o lectie, iar la teste am atacuri de panica si nu mai stiu sa fac nimic. Eu din totdeauna am avut probleme cu matematica, nu am inteles-o niciodata si chiar era sa iau un 4 odata in clasa a 6-a,pentru ca m-a scos la tabla la o lectie noua si normal ca nu am inteles. Am dubii cu privire la viitorul meu, nu cred ca voi lua nici bacul si plang in fiecare zi din cauza asta. Voi ce faceti cand aveti foarte mult de invatat, e si tarziu si nici nu puteti retine?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Te înțeleg perfect pentru simplul fapt că și eu am fost în situația ta și nu cu un test, ci cu bacul in generalbig grin
M-am trezit în iunie "Hei, in mai puțin de 3 săptămâni ai baculll, n ai de gând să te pui se înveți?"
Evident că am lăsat totul pe ultima sută de metri și în ultimele 2 săptămâni am învățat blana.
Secretul meu a fost că am făcut mișcare în acea perioadă și m-a detensionat foarte mult, eram mai relaxat+că dormeam suficient (8 ore ) și când mă puneam pe învățat, ascultam muzica
Cu învățatul nu puteam mai mult de 5 ore sa stau că mă plictiseam.
Nu pot spune că am luat 10 fix la toate, dar pot spune că am luat note peste 8, 50 la toate,ceea ce e destul de bine.
Btw, menționez că am fost la uman.
Un secret ar mai fi sa nu-ti pui in cap ideea că nu poți să înveți matematica.
Vezi tu, creierașele noastre sunt foarte receptive la ce spunem,iar ceea ce spunem poate fi transformat într-un adevăr general.
Adică dacă tu spui că ești urâtă (un exemplu) când te uiți în oglindă, așa te vei simți, daca spui că ești frumoasă in schimb, automat te vei percepe mai frumoasa și așa e și cu matematica, încearcă să îți implantezi ideea că poți învăța la mate, chiar daca e grea și nașpa.
Bafta!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Matematica NU se invata intr-o singura zi, ci parcurgand INTREAGA materie, la fiecare capitol facand minim 10 exercitii!
Iti sugerez sa-ti descarci intai culegerea de problee "Geba" (claele 5-8/9) si fa TOATE exercitiile, pe rand!
Dupa aceea, poti continua cu alt culegere pentru clasele de liceu.
Astfel vei fi una din cei mai buni la matematica, din clasa!

Cu calm, rabdare multa si
Succes!

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa te linistesti.De la un test stupid la mate pana la a spune ca nu iei bacul se afla cale lunga si chiar nu este nevoie sa escaladezi gravitatea situatiei in asa masura, in capul tau.Crede-ma ca sanatatea ta psihica e mai importanta decat matematica din liceu.Ce trebuie sa inveti mai exact? Ai formule matematice sau trebuie sa faci exercitii pentru a invata anumite metode de rezolvare? Nu poti apela la un coleg sa iti explice? Daca nu, vorbeste cu parintii, sa ia in calcul cateva ore de pregatire.Am avut si eu propriile episoade chinuitoare cu matematica, insa mi-am dat silinta cat s-a putut si am luat note ok.In serile dinainte de teste sau teze ma panicam, dar dupa ce ma linisteam imi ziceam ca fie ce-o fi.Rezultatul a fost mereu mult mai putin negativ decat presupuneam eu ca va fi, din cauza grijilor si a stresului.Ia o pauza, fa-ti un ceai si repeta ce intelegi. Daca iti storci acum creierul sa intelegi intr-o singura noapte nu vei reusi decat sa te obosesti inutil.Succes maine.

| Frank51 a răspuns:

Stai liniștită, eu aveam 5 pe linie la matematică și nu m-a oprit să fac ce vreau, dubii avem toți cu privire la propria persoană, dar trebuie să trecem peste momentele grele vrem nu vrem. Învață cât poți și străduiește-te să ajungi unde vrei.

| J0B0MAT a răspuns:

Mă culc, mă relaxez la un film ceva.Ai învățat cât ai putut, acum ajunge, nu mai ai ce face până mâine.Important e să îți odihnești mintea și corpul, iar nota cât va fi, aia e. Până la bac se schimbă multe, ia-le încet.

| blackann a răspuns:

Sunt lucruri mai grave in viata asta decat un test.
sunt atat de multe alte motive pentru care o sa plangi.
calmeaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu faci pregătire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat bacul la matematica

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Sclavia moderna consta in spalarea pe creier a copiilor, facandu-i sa creada in prisma circumstantelor la momentul trairii actuale ca notele le vor asigura un viitor pe cinste, halal. E vina lui Rockefeller, chiar el cu gura lui a spus ca nu vrea o natie de intelectuali ci o natie de lucratori, de atunci si pana acum nu s-a schimbat nimic, traim intr-o societate unde suntem catalogati si diferentiati dupa numerelele scrise pe niste foi amarate, un dezgust total *flegma*. Uita-te la Vlad Obu, tu traiesti sub impresia paturii intelectuale ca acel concetatean a avut rezultate fabuloase in scoala? HAAHA *palma pe genunchi* ce te agiti atat? Oricum testul ala va fi irelevant dupa ce termini tu acel lagar, numit liceu, gimnaziu sau whatever, traieste-ti viata, bea o gura de cola, ia o gura de aer dupa ploaie si ai sa realizezi ca viata nu trebuie sa fie complicata, tu o faci complicata.

| THRUSTMASTER a răspuns:

Buna, imi pare rau sa aud asta. Eu as sta calma in locul tau si as incepe sa imi fac ordine in cap. Ai probleme in general sau doar la mate? Ai frica de scoala, de parinti? Intotdeauna daca vrei sa rezolvi o problema, in general in viata, identifica problema ca sa gasesti o rezolvare.
Maine de dimineata te trezesti, meditezi timp de cateva minute, iti golesti mintea si incearca sa identifici problema. Poate ai nevoie se meditatii la mate, poate trebuie sa citesti putin materia din spate, pune mana si lucreaza incet, fara distrageri si usor usor o sa prinzi incredere in tine. O sa reusesti, iti promit. Esti mult mai puternica decat crezi!

| AurelAX a răspuns:

Excelent. Te poti face casnica.