Întrebare recomandată | AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

(o sa para foarte stupid ceea ce o sa spun)
Deci, am o frica foarte mare de ora de matematica, mai ales de profesoara.
Chiar daca nu e genul acela care sa tipe la noi, doar prin prezenta ei. Nu stiu, parca ti se face frica si problema este ca mi-e groaza efectiv sa ies la tabla, chiar daca nu pune note, cand ma scoate efectiv nu mai gandesc si chiar tremur.
Recunosc ca nu prea ma pricep la matematica, dar in momentul cand imi aud numele si stiu ca trebuie sa ies, uit tot!
Cum as putea scapa de frica asta? Inteleg ca este doar o profesoara si ca nu se intampla nimic daca nu stiu... dar chiar nu pot sa-mi potolesc frica asta. Nu mai supooort efectiv!
Sunt foarte foarte foarte stresata!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Stăpânește materia (matematica) și-ți stăpânești emoțiile

| Freya1 a răspuns:

Te inteleg perfect.
Poti sa ai 2 probleme.Ori anxietate, doar ca asta ti se manifesta la mai multe materi plus in societate.Ori nu stapanesti matematica de loc si te temi ca te faci de ras.
Copii pot fi rai si stiu asta din propria experienta.Si eu am avut probleme din cauza anxietati si am dus-o cum am dus-o dar in momentul in care am gresit ceva la matematica iar copii au facut misto m-am inchis atat de tare in mine incat pur si simplu fugeam de la acea ora.
Verifica sa vezi daca ai problema asta si in alt context iar daca nu incearca sa iei niste meditati.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru Freya1):

Cam asa sunt peste tot... mi e frica sa nu fac ceva gresit, nu stiu

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru Freya1):

Am in minte doar ziua de mine, si sunt extrem de stresata, stiu ca nu i ok.

| Freya1 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

E anxietate.
Poti sa incerci sa mergi la un psiholog sau sa te lupti sa treci peste.Este foarte greu, dar daca nu incerci risti sa ramai inchis in capcana anxietati si sa ratezi multe ocazii in viata.