Întrebare recomandată | AlexSkillz19 a întrebat:

Cum sa scap de frica profunda? Imi este uneori frica sa ies afara singur..sau imi e frica sa nu fiu umilit, batut..si am ajuns sa ma sperii pana si de un stranut sau un balon de guma..deci a evoluat foarte tare..si intocmai stiu si cauza fricii..cand eram mai mic, tata ma batea si ma ameninta si cu cutitul la gat si ma speriam foarte tare..sau a venit odata un om beat si dadea cu picioarele in usa si incerca usa, iar eu eram singur acasa. Ajutati-ma va rog cum as putea sa scap de aceasta frica si sa fiu un copil normal.

Răspuns Apreciat de Editori
| ficusdegradina a răspuns:

Cel mai bun ajutor ar fi un terapeut/cateva vizite la psiholog. Daca nu gasesti sau nu ai sansa sa vezi unul fata in fata, incearca alternative online gratis. Eu nu sunt psiholog dar sunt de parere ca singura cale sa-ti infrunti frica in cazul tau e prin terapia de expunere, altfel nu cred ca poti trece cu adevarat. Pune-te in situatii de "copil normal", daca ai un prieten mai extrovertit, lasa-te adoptat de el si introdus in cercul lui de prieteni ca sa te expui la mai multa lume. Sau pur si simplu cauta tu sa te expui mai mult pana reusesti sa treci peste. Nu-ti fie teama. Si in cel mai rau caz, daca te judeca lumea, ce se poate intampla? Cine te judeca nu te merita oricum ca prieten. Si pe deasupra, nu trebuie sa te lasi tu afectat de asta.

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cati ani ai? Stai chill, este ceva normal sa simti frica, si adultii o fac la fel ca si copiii. Se trateaza doar in timp, cand te maturizezi.

| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai probabil suferi de anxietate sociala. Exista psihoterapie pentru asa ceva, cauta pe net un psihoterapeut in orasul tau. Sedinta costa vreo 100 lei dar merita. Singur nu prea ai sanse sa iti revii, trebuie sa te indrume cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un psiholog! El te-ar putea ajuta cel mai bine, crede-mawinking
Sincer imi pare foarte rau de tine, ce viata ai avut sad

Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te la un club de arte martiale (karate, judo).
Vei invata sa ai autocontrol si in jumat de an frica ta se va reduce considerabil.

| Anon31241212 a răspuns:

Ai anxietate sociala, agorophobie. Si eu am suferit de anxietate. Depinde de tine foarte mult. Terapiile alea nu s bune de nimic. Si nici pastilele. Trebuie sa te ajuti singur. Trebuie sa iti recapeti increderea in tine si in viata. Fricile pe care le ai nu sunt justificate si trebuie sa realizezi asta. Mergi cu incredere in viata si nu te lasa definit de o boala. Trebuie sa iesi mult afara cu prieteni, trebuie sa iti infrunti frica, altfel o sa te domine. Multa putere si sanatate iti doresc!

| Anon31241212 a răspuns (pentru Bondarel99):

Exista sanse sa iti revii singur. Eu am reusit. 4 ani a durat, dar am reusit.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anon31241212):

Pai psihologul nu face decat sa indrume pacientul, tot singur se trateaza. Dar ideea e ca nu poate sa stea fara sa faca nimic, frica trece atunci cand te expui la situatii care iti provoaca anxietate, daca sta inchis in casa si doar gandeste pozitiv nu se intampla nimic.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai am spus sa iasa mult afara. Eu am mers la psiholog si mi se parea aiurea. Ala pretinde ca te asculta, dar nu ii prea pasa sincer de problemele tale. Asteapta sa ia banii si cam atat.

| lolzdhan a răspuns:

Consulta un psiholog, parerea mea. Eu ma sperii de la orice si destul de tare da nu o consider asa o problema, bine mai am si o parte asa putin mai pshiopata de-a mea care ma ajuta da asta e partea a doua. Esti normal. Doar incearca sa fii pe faza mereu sa stai atent pe prezent si anticipeaza actiuni. Alte solutii nu mai stiu, dar merg pe prima varianta.

| Doja a răspuns:

In afara de raspunsurile de mai sus care au sugerat psiholog, trebuie sa intelegi ca frica este in mintea ta. Tu nu ai avut nici o vina pentru cauzele care ti-au provocat reactiile de acum.

De asemenea trebuie sa intelegi ca de-a lungul vietii vei mai fi in situatii de singuratate, de respingere sau violenta. Oamenii te vor judeca si este absolut normal. Toti facem asta.

Incearca sa faci lucrurile cat mai bine in viata si sa nu-ti fie frica de repercursiuni, oricare ar fi ele. Cat timp nu faci rau in mod voit, reactiile negative vor fi fie o forma de feedback, fie doar rautacioase.

Foloseste ce e bun, invata din orice si o sa fii bine. Acum capul sus, zambetul pe buze, gandul la patrie.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| BotezanDaniel a răspuns:

happy Dacă te ajută ce am extras eu dintr-o carte psihologică ce mi-a schimbat viața, aș exulta pentru tine! happy

big grin Cand mintea este linistita si suntem prezenti total si profund in momentul actual, atingem...iluminarea, big grin constiina in starea ei cea mai pura. Daca nu putem sa nu gandim deloc, big grin inseamna ca nu ne putem elibera din minte? Este ca si cum am fi posedati, big grin si luam entitatea care ne poseda, big grin drept persoana noastra, big grin ganditorul din sinea noastra, big grin nu noi in realitate big grin Lucrurile care conteaza vin de dincolo de minte big grin In iluminare, big grin orice gand, orice emotie, big grin corpul fizic, big grin toata lumea externa devin neimportante comparativ cu trairea de bucurie imaculata big grin Devenind intens constienti de momentul prezent, big grin ne surprindem zambind vocii din minte. big grin Gandul exista doar in mintea noastra, big grin niciodata in realitate big grin Iubirea, big grin bucuria, big grin pacea, big grin nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. big grin Starea de constienta, poate fi acunsa, big grin dar niciodata distrusa de minte. big grin Constiinta este calea eliberarii de durere.Nu mai creati durere in prezent! big grin Durerea creata acum, big grin este o forma de neacceptare, big grin de rezistenta incostienta la ceea ce exista big grin Sa respectam si sa acceptam clipa de acum! big grin Obiectivele viitoare exista doar in mintea noastra, big grin niciodata in realitate. big grin Momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin Corpul durere este creat de inconstienta, big grin constiinta il face sa devina el insusi big grin,lumina constiintei. Orice frica reprezinta frica de moarte a sinelui fals big grin Moartea ia tot ce nu suntem noi. big grin Secretul vietii este sa mori inainte de a muri, big grin si sa descoperi ca nu exista moarte big grin Sa patrundem si mai adanc in clipa de acum! big grin Eliminati timpul, big grin si mintea se opreste! big grin Sa punem capat iluziei timpului! big grin Sa ne identificam cu mintea, big grin inseamna sa fim prinsi in timp. big grin Sa ne dam seama: big grin Clipa de acum este singurul lucru care exista, big grin ️este tot ceea ce exista. big grin Eternul prezent este spatiul in care se desfasoara viata, big grin singurul factor care ramane pururea constant si in vecii veciilor big grin Viata este acum big grin Prezentul este tot ce vom avea vreodata big grin Sa ne intrebam:"Ce ne lipseste in clipa de acum? Daca nu acum,atunci cand?" big grin Nu va exista niciodata un moment in care viata noastra sa nu fie acest moment. big grin Traiti in locul in care va aflati! big grin Sa constientizam prezenta tacuta a fiecarui lucru! big grin Sa permitem tuturor lucrurilor sa exista cu, big grin sau fara noi. big grin Lasati in urma lumea mortificata a abstractiei mentale a timpului! big grin Ne trezim dintr-un vis al timpului, big grin in prezent. big grin Traim sfarsitul timpului. big grin Nu lasati frica, big grin sa va inunde mintea! big grin De cele mai multe ori, big grin oamenii isi petrec intreaga viata asteptand sa inceapa sa traiasca. big grin Nu isi doresc ceea ce au, big grin si isi doresc ceea ce nu au. big grin Viata este deja desavarsita, big grin completa, big grin perfecta. big grin Va puteti imbunatatii situatia de viata, happy dar niciodata nu va veti putea imbunatati viata. happy Situatia noastra de viata are loc in timp. happy Viata este in acest moment. happy Situatia noastra de viata este o constructie a mintii. happy Viata noastra este reala. happy Reveniti la momentul prezent,si bucurati-va de ceea ce traiti! happy Daca sunteti prezent,nu mai este nevoie sa acceptati nimic. happy Calatoria in noi insine. happy Trecutul nu poate supravietui daca suntem prezenti. happy Sa ne locuim corpul pe deplin! happy Sa avem radacini in noi insine,altfel mintea,care are o forta incredibila, ne va trage cu ea ca un rau salbatic. happy Frumusetea se iveste in linistea prezentei. happy Atingerea constiintei pure. happy Oridecateori ne privim mintea, ne retragem constiinta din formele mentale. happy Conectarea cu corpul interior. happy Sa incercam acest lucru chiar acum! happy Inchideti ochii, mai tarziu, prezenta in corp va deveni naturala. Putem simti campul energetic care trece prin tot corpul si da o viata vibranta fiecarui organ si fiecarei celule in parte? happy Il putem simti simultan in toate partile corpului, ca pe un camp energetic unic? happy S-ar putea sa ne vedem corpul devenind luminos. happy Suntem corpul nostru, nu avem corp. happy Nimeni nu a ajuns la iluminare negandu-si corpul, sau prin decorporalizare. happy Sa nu luptam impotriva corpului, pentru ca altfel luptam impotriva propriei realitati! happy Asa cum soarele este infinit mai stralucitor decat flacara lumanarii, tot asa exista infinit mai multa inteligenta in noi decat in mintea noastra. happy Inundati-va corpul cu constiinta! happy Sa ne imaginam scufundati intr-o substanta luminoasa, happy o mare de constiinta. happy Inspirati aceasta lumina! happy Simtiti cum aceasta substanta luminoasa, va umple corpul, facandu-l si pe el luminos! happy Acum suntem in corp. happy Fiti prezent intens, scapati de identificarea cu mintea, abandonati-va in fata a ceea ce exista! happy Toata lumea acorda atentie lucrurilor din spatiu, dar cine este atent la spatiul insusi? happy Spatiul nu are existenta, el permite tuturor lucrurilor sa existe. happy Odata ce spatiul este nimic, putem spune ca ceea ce nu este acolo, este mai important decat ceea ce este acolo. happy Asa ca fiti atenti asupra spatiului din jurul vostru! happy Nu va ganditi la el, simtiti-l asa cum este! happy Fiti atenti la nimic. happy Constiinta le permite tuturor obiectelor mentale sa existe. happy Constietizand spatiul gol din jurul nostru, devenim constienti simultan de spatiul non-metal al constiintei pure. happy Sa contemplam spatiul! happy Spatiul si linistea sunt doua aspecte ale aceluiasi lucru, ale aceluiasi nimic. happy Nimic real nu poate fi amenitat. happy Nimic ireal nu exista. happy Ajungem unde vrem...acolo,realizand ca suntem deja acolo,si ca am atins acel ideal. happy Lumina este mult prea periculoasa pentru o persoana care decide sa traiasca in intuneric. happy Dincolo de fericire si de nefericire se afla pacea. happy Vindecati durerile,spulberati inconstieta,fara sa faceti nimic,pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! happy Fericirea si nefericirea sunt de fapt una,numai iluzia timpului le separa. happy Nu alergati dupa o iluzie pentru tot restul vietii! happy Lucrurile si starile ne pot oferi placere,dar ne pot da si durere. happy Lucrurile si starile ne pot oferi placere,dar ne pot da si durere,ne pot oferi placere,dar nu ne vor da bucurie. happy Trezeste-te,paraseste-ti mintea,fi prezent! happy Fiind iluminati,veti fi in contact cu orice placere infinit mai mare,mai mare decat orice lucru nemanifest. happy Intr-un fel,nu veti mai avea nevoie de lume,nu veti mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. happy Numai in acest moment veti fi capabili sa simtiti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy Numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. happy La acest nivel profund,compasiunea devine vindecare,in sensul cel mai amplu. happy In aceasta stare influenta noastra se bazeaza in primul rand,nu pe realizarea a unui anumit lucru,ci pe simpla existenta. happy Toti cei cu care veti veni in contact vor fi atinsi de prezenta voastra. happy Deveniti lumina lumii! happy Emanam cunostiinta pura,si astfel eliminam suferinta la nivelul cauzei,eliminam inconstienta din lume. happy Daca va simtiti chemat sa alinati suferinta lumii,acesta este un lucru foarte nnobil,dar amintiti-va sa nu va concentrati numai asupra exteriorului! happy Acceptarea prezentului. happy Acceptati calitatea acestui moment! happy Nu puteti fi si constient si nefericit. happy Si constient si negativist. happy Nici corpul durere nu poate supravietui mult in prezenta dnv. happy Va mentineti vie fericirea, acordandu-i timp, acesta este sangele ei. happy Inlocuiti timpul, cu o constiinta intensa a momentului prezent si ea va muri. happy Dar oare chiar doriti ca ea sa moara? happy V-ai saturat intr-adevar de ea? happy Cine ati fi, fara ea? happy Nu va opuneti durerii, lasati-o sa existe! happy Cand negati durerea emotionala, tot ceea ce faceti sau ganditi, inclusiv relatiile dnv. devin contaminate de ea. happy Veti atrage si manifesta tot ceea ce corespunde starii dnv! happy Nu intoarceti spatele durerii, infruntati-o, simtiti-o complet, exprimati-o! happy Continuati sa va concentrati atentia asupra durerii, continuati sa simtiti durerea, frica, groaza! happy Prezenta elimina timpul, fara timp, suferinta si negativismul nu pot supravietui. happy Acceptarea suferintei este o calatorie in moarte. happy Confruntarea cu durerea profunda, acceptarea ei, mutarea atentiei asupra ei, inseamna a muri constient. happy Cand ati murit de aceasta moarte, realizati ca nu exista moarte, si ca nu aveti de ce sa va temeti. happy Numai sinele fals moare. happy Ati prefera sa muriti fara durere? happy Atunci lasati trecutul sa moara in fiecare moment! happy Răspuns câștigător?