| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de tot de timiditate? Adica nu sunt foarte timid, dar uneori prefer sa nu spun ce gandesc cu cei care comunic si stau tacut, asa si cu fetele, mi-e teama sa vorbesc cu ele ca vor rade de mine. Va rog sa ma ajutati, conteaza orice parere, multumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Nu esti increzut/ipocrit. Da vezi bine,oricine sa afirme orice trebuie sa fii sigur pe tine. Trebuie sa-ti faci tupe, sa-ti cresti respectul de sine. Probabil esti timid caci nu te accespti asa cum esti cosuri, cicatrici etc... Asa am fost si eu pana intr-un moment, cand m-am luat si m-am dus la sala, fac de 8-9 luni aproximativ,in aceste luni am primit pareri bune,multi m-au felicitat de progres crede-ma,daca e vorbesc cu cine vrei tu, intr-adevar exista exceptii cu care nu vorbesc nici eu, adica sunt timid caci mai am cate un cos si asta ma tine deoparte, dar cum dispar si ele ma aventurez in deplin.
Incearca in orice fel sa-ti faci un orgoliu, sa ai incredere in tine si crede-ma nu vei ma fi timid.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa scapi de timiditate trebuie sa faci absolut toate lucrurile pe care nu le-ai face fiind timid. Vei vedea ca anumite actiuni de genul asta iti vor aduce niste beneficii (De exemplu facandu-ti curaj sa vorbesti cu fata aceea draguta vei vedea ca e posibil sa fie si ea atrasa de tine) si asta iti va da incredere cu timpul. Imagineaza-ti ca nu esti timid, incepe cu gandul asta. Spune-ti mereu NU SUNT TIMID si suprima-ti aceste frici, infrunta-le, ce se poate intampla pana la urma? N-o sa rada nimeni de tine daca-ti expui opinia, si daca rade, confrunta-i, ai dreptul suprem la libera exprimare, foloseste-l si nu ezita sa subliniezi acest fapt.

| SomethingN3W a răspuns (pentru Adry05):

Iti multumesc foarte mult, chiar apreciez ajutorul tau si cred ca o sa-mi fie foarte de folos.

| Adry05 a răspuns (pentru SomethingN3W):

Ma bucur mult ca te-am putut ajuta! happy Imi poti scrie daca doresti in privat despre progresele tale.
O zi frumoasa!