| Claudyapwpik12 a întrebat:

Cum sa trec peste o relatie sa nu mai sufar si sa nu mai plang?
Va rog spuneti-mi! Fiind ca a fost prima dragoste a mea.

6 răspunsuri:
| Freddie23 a răspuns:

Daca ai fi fost baiat, ti-as fi spus sa te imbeti intr-o seara si eventual sa te iei de unul mai mare ca tine, si sa te bagi la o bataie.
Dar, fiindca nu ti-ar sta bine sa faci asta, nu pot decat sa-mi aduc aminte de ce spunea Osho, pe care ti-l recomand: toti ne cautam perechea si credem ca atunci cand intalnim pe cineva ne-am indragostit. Dar de fapt atunci cand iubesti cu adevarat nu suferi si te bucuri din plin de tot ceea ce face persoana alaturata, oferindu-i in primul rand libertate. Daca-l iubesti il invalui cu dragostea ta si poti sa ii daruiesti iubirea ta fara sa ceri nimic in schimb, ca si cum tu ai fi un izvor nesecat de dragoste. Daca partenerul vrea faca ceva (inclusiv sa plece pentru ca are alte planuri), tu trebuie sa te bucuri pentru el, nu sa plangi si sa alimentezi cu suferinta.
Daca esti un izvor, suferinta nu se atinge de tine, pentru ca iubesti neconditionat. Daca partenerul te-a parasit inseamna ca nu a fost in stare sa iti ofere aceeasi dragoste cu care l-ai alimentat tu.
Ca sa-ti explic mai simplu, este ca si cum s-ar intalni doi cersetori, si fiecare are impresia ca celalalt e bogat, si se hraneste cu aceasta iluzie. Dar cand se cunosc mai bine, vad ca amadoi sunt cersetori si se despart.
Asa si cu dragostea: daca tu esti un izvor de iubire, intr-un final vei gasi pe cineva la fel ca tine, si aceea va fi dragostea pe care ai cautat-o tot timpul si in care te vei simti implinita.
Altfel fie spus, daca si tu si el sunteti cersetori de dragoste, nu ve-ti gasi nimic la celalalt pentru ca amandoi va asteptati ca celalalt sa va ofere dragostea lui.

Sper ca nu te-am ametit prea rau, dar cam asta e principiul dupa care ma ghidez si eu; si mi-a fost bine pana la urma!
Succes!

| Turok90 a răspuns (pentru Freddie23):

Sustin total ceea ce spuiwinking!

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Incearca alta relatia sa il poti uita pe fostul happy

| PassingBY a răspuns:

Căţi ani ai? (nu de alta, dar să ştiu ce sfat îţi dau)

| agathapurple a răspuns:

Implica.te intr.o activitate care sa te tina ocupata si pe viitor cand vei afla o relatie se vor sterge urmele relatiei anterioare. Nu.ti face griji, cu trecerea timpului dispare si suferinta, mai ales daca esti adolescenta