| MarieMarie a întrebat:

Cum sunt orele la profilul matematica-informatica? Matematica se face intr-adevar la nivel de olimpiada?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Nu, matematica se face la nivel de olimpiadă doar la olimpiadă. Cu privire la ore, vei avea aşa:
- 4 ore de română
- 2 engleză
- 2 franceză sau germană
- 4 matematică
- 1 informatică (da, doar una. Dacă eşti intensiv info, ai 4)
- 3 fizică
- 2 chimie
- 2 biologie
- 2 TIC
- câte una de geografie, istorie, religie, logică, sport.
O să dai teze la mate, info (la intensiv dai şi practic), fizică/chimie/bio la alegere şi la română.
Materiile în plus faţă de gimnaziu sunt info, TIC (Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor), Logică şi Argumentare (e o singură materie). Nu vei mai face Cultură Civică şi vei avea doar jumătate din orele de desen şi muzică. La mine în liceu se face muzică şi desen câte o săptămână fiecare. Sunt licee unde se face un semestru şi un semestru. Depinde de liceu.
La mate-info bilingv engleză s-ar putea să faci fizică/chimie/bio în engleză.
La bilingv engleză, vei face anumite ore în engleză. Se va pune accent mult pe engleză, vei avea chiar 5-6 ore la un moment dat. Dacă eşti doar mate-info intensiv engleză şi nu bilingv, nu vei face alte materii în engleză dar vei avea vreo 3-4 ore de engleză şi vei da teză la engleză.
Dacă nu eşti nici intensiv engleză şi nici bilingv şi nici în germană (unde vei face cam totul în germană), ai doar 2 ore de engleză pe săptămână şi 2 de încă o limbă, franceză sau germană. Baftă! happy

1 răspuns:
| Roxett a răspuns:

Matematica se face la nivel inalt, dar nicidecum de olimpiada. se fac lucruri ok zic eu (si eu sunt la mate-info). Totul este sa inveti constant, si individual de multe ori si sa-ti placa. Asa ca nu te ingrijora, daca inveti e in regula.

Multa bafta!