| Alexboss121 a întrebat:

Daca am 2 dosare penale pentru hacking si am 17 ani risc sa fac puscarie?
Nu am spart siteuri nu am cardat :/ ci am fost gasit intr-un grup infractional pe care baietii au spart guvernul eu neavand vreo legatura, celalalt dosar penal e de vanzarea credentialelor gen jocuri, filme etc(precizez ca am luat conturi de pe forumuri publice si gratuite si le vindeam).
Sper ca nu e o infractiune mare, am visuri, parintii se straduiesc sa ma bage la mate info si sa fac cursuri, nu vreau sa mi se ruineze viitorul.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost prins deja, urmeaza sa fii judecat in isntanta si acolos e av hotari situatia ta.
In orice caz, 2 dosare penale se lasa cu condamnare grea, insemnand ca esti irecuperabil, daca dupa primul caz ai continuat sa faci acelasi lucru, ilegal.
Din pacate, cele 2 caziere ti-au ruinat deja viiorul, fiindca cu ele ramai pe viata, fiind anumite profesii si functii in acre nu ai voie niciodata sa ajungi.

| Andreeush a răspuns:

Ce scrie mai exact pe cazier?

| Donsavas a răspuns:

De vreme ce ai dosar penal înseamnă ca ai și tu partea ta de vina. Hai sa nu ne consideram nevinovați ca aia din pușcărie care sunt fără de păcat. Esti responsabil de ce faci de la o vârsta și ai datoria fata de tine sa îți porți de grija,sa Cunoști și sa respecți legea! Ok, legile au fost făcute sa fie și încălcate, dar in principiu trebuie respectate ca de aia se aplica pedepse. Dacă tu alegi sa le încalci îți asumi. Doar stii ca poți risca, trebuie sa fi conștient ca cineva va trebui sa și răspundă, sa plătească pentru niște pagube. Eu te înțeleg dar nu stiu dacă tu înțelegi rostul legislației. Dacă vei face pușcărie nu înseamnă ca ți ai distrus viitorul. Facultate poți face și după.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai sa faci nici macar o singura zi de puscarie, dar nu puscaria este problema ta cea mai mare, ci lipsa unui scop in viata.
Daca tot esti pasionat de IT, de ce nu dovedesti asta?
Progreameaza o aplicatie, scoate-o la vanzare si fa bani din asta.
Poti?

| Alexboss121 explică (pentru anonim_4396):

M am transferat la mate info sa incep cursuri de programare de facut programe faceam in javascript si python sper sa fiu lasat macar sa fac studiile. eu nu sunt ca ceilalti infractori eu chiar am un vis sa ajut pe altii care sunt ca mine si sa ii ajut pana la capat nu doar eu sa castig :/