| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua tuturor!

La câte dosare penale te poate baga la închisoare?

Este adevărat ca te poate baga și la un singur dosar penal, din ce am auzit te poate baga doar după ce ai 4 dosare penale.

Este adevărat?

Și ce înseamnă să ai un dosar penal, este grav dacă ai um dosar penal?

Mulțumesc

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o limita minima, poti fi condamnat cu inchisoare cu executare si la o singura infractiune (dosar penal), condamnarea depinde, in principal, de infractiunea savarsita.
Nu este adevarat ca poti fi condamnat la inchisoare cu executare numai dupa 4 dosare penale.
Sigur ca poate fi grav sa ai dosar penal, infractiunea este cea mai grava fapta ilegala.

| Simpatic a răspuns:

Citeste aici un articol complex despre dosarul penal https://www.avocatoo.ro/blog/ce-inseamna-sa-ai-dosar-penal

Ce stiai tu ca iti trebuie 4 dosare penale este gresit, citeste acel articol si ai sa intelegi ca nu are relevanta numarul!

| sierra1 a răspuns:

Unu' da' bun, e suficient!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dosarul penal este o grupare de acte și procese verbale întocmite de poliție și procuratură. Nu dosarul te bagă la închisoare ci o hotărâre judecătorească printr-un proces, care are la bază acel dosar. Poate și procurorul să dea un verdict de ne începere a acțiunii de judecată. Poate la proces să se decidă că ești nevinovat sau să te condamne la arest la domiciliu sau fără executarea pedepsei prin închisoare. Astfel poți să fii acuzat în mai multe dosare penale și să nu pățești nimic. Dacă tot procesul durează prea mult, se poate ca fapta să se prescrie și din nou nu pățești nimic, dosarul se închide.

| jupiterhhhg a răspuns (pentru sadrian46):

Numai legi tampite,ciudatul ala de imi zicea mie ca ma urmareste si ca are puteri telepatice,nu il trage nimeni la raspundere, interesant cum se pot baga unii oameni in viata ta si nimeni nu face nimic, eu tin foarte mult la intimitatea mea si cine o incalca e jale, inca astept ajutorul dvstra, sau macar sa-mi spuneti ce ati face in locul meu, in afara de terapie si medicamente, ca le fac pe alea, dar nu e corect ca un nemernic sa se bage in intimitatea mea, cum ar fi si eu sa ma duc la ferestrele oamenilor sa vad cum fac sex sau alte chestii? realizati ca am si eu chestii extrem de intime si nu permit oricarui aurolac sa le stie?

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai calitatea de inculpat, în funcție de gravitatea faptei, poți fi arestat preventiv chiar și pentru un singur dosar. E irelevant câte ai.
Dacă ai un dosar penal nu e grav; doar dacă sentința definitivă te declară vinovat, abia atunci ai o problemă.

| johnnny123 a răspuns:

Ai dreptate, doar de la 4 dosare în sus te poate băga la închisoare.
Dacă ai trei dosare pentru omor te lasă în libertate.

| goguPatent a răspuns:

Dacă primești într-un singur dosar condamnare ajungi la închisoare.

| ioana748 a răspuns:

Un dosar este de ajuns.
Dacă sentința este definitiva și cu executare, bagaj și la facultate.

| Maxims a răspuns:

Poti sa ai dosar penal si sa fii judecat in libertate, in functie de faptă. Insa, se poate si la 4 dosare, tot in funcție de fapte si de gravitatea lor. Dar la 4 dosare, imi este greu sa nu cred, ca nu exista gravitate.