| Madalina828481 a întrebat:

Dacă am fumat foarte puţin timp de 2 ani. de 3-4 ori pe lună si de rare ori mai mult. se va vedea la tomograf? Am lesinat sambata trecuta iar luni am programare sa-mi fac o tomografie pentru a afla cauza lesinului. Se va vedea ca plamanii sunt bolnavi rau sau as putea trece ca un fumator pasiv? Parintii mei nu stiu ca fumez si sunt ingrozita de asta, nu vreau sa afle. In ultimul an am fumat si mai putin. in unele luni chiar deloc. As putea face ceva ca sa nu se observe asa tare? Va rog sa imi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris de tine probabilitatea de a se observa/evidentia vreo modificare produsa de fumat la nivelul plamanilor prin efectuarea unei radiografii pulmonare sau a examinarii cu tomograful este exclusa fiindca practic nu pot exista, deoarece nu se pot produce atat de repede si mai ales ca teoretic ceea ce ai practicat tu, nu se poate numi fumat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Nu cred... daca spui ca ai fumat asa rar.Depinde oricum de cat de rezistenti sunt plamanii tai si cat sport ai facut ca sa elimini tutunul din ei.Cel mai probabil o sa ai plamanii sanatosi asa ca nu te stresa!

| Madalina828481 explică (pentru Rocsid):

Fac sala de un an deci fac mult sport