| UnderLife a întrebat:

Daca ati avea probleme unde ati merge la preot/duhovnic sau la un psiholog?

4 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

La un psiholog, el măcar m-ar înţelege şi m-ar sfătui, în timp ce preotul mi-ar vorbi numai de Dumnezeu.

| ButterflyGy a răspuns:

La un prieten care stie sa ma asculte si care nu se omoara la dat sfaturi, e important sa impartasesti ce simti ca sa mai scapi de problem. La psiholog e la fel, il platesti pe ala ca sa te asculte si atat.

| DeeaMarry a răspuns:

Am avut probleme si inca am. Am mers la duhovnic, apoi la psiholog. Duhovnicul m-a sfatuit sa ma apropii de Dumnezeu, iar psihologul ma asculta, ma face sa inteleg unele lucruri. Mai merg si acum la psiholog. Pot sa spun ca ma simt foarte bine, in largul meu, psihologul e o doamna draguta de vreo 30 de ani, foarte amabila. Imi face placere sa discut cu ea.

| foxsilver a răspuns:

Depinde de natura problemei si cat este de grava. Daca e o problema de suflet sau de constiinta, poti sa ceri sfatul unui preot.In schimb, daca problema respectica iti afecteaza rationamentul, e de recomandat sa consulti un psiholog.Desi,sunt probleme ce nu ti le poate rezolva nici unul, nici celalalt daca nu ai vointa de a trece peste momentul respectiv.
Ei doar iti pot da sugestii sau un tratament(psihologul). Dar tot vointa ta si puterea de a lupta te pot ajuta.
Personal, am fost intr-o situatie in care altii probabil ca ar fi innebunit, si nu am apelat la nici unul din acestia.Stiam ca nu ma vor multumi raspunsurile si solutiile lor.Doar marea vointa si speranta, m-au ajutat. Speranta ca ziua de maine va fi mai buna decat cea de azi.
Inlauntrul nostru se afla solutia reala.