| IceCube a întrebat:

Daca dau examenul de bilingv cum se calculeaza media de intrare la liceu?

2 răspunsuri:
| mistakeofyourlife a răspuns:

Examenul de bilingv nu conteaza la medie. Media ta se calculeaza in functie de media claselor 5-8 si a celor 2 testari nationale (la mate si la romana). Daca insa completezi pe fisa de optiuni o clasa care are bilingv sau intensiv engleza/germana (sau ce dai la bilingv), vei fi repartizat in acea clasa doar daca ai o nota suficient de mare. Spre exemplu tu daca iei la examenul de bilingv 8, iar in clasa de bilingv in care vrei sa intri sunt elevi cu note numai de 9 si 10 nu ai cum sa fi repartizat la acea clasa. Nu stiu sigur daca m-ai inteles. happy dar poti sa ceri mai multe informatii la scoala. bafta!big grin

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Daca vrei sa dai la bilingv sau la intensiv trebuie sa te straduiesti sa obtii o nota destul de mare, pentru ca numarul de locuri de la clasele respective este restrans. elevii sunt repartizati in functie de nota lor, in ordine descrescatoare, iar daca tu nu te incadrezi in cei 60 de elevi ( sa zicem ) corespunzatori numarului de locuri, nu mai ai sansa sa intri la clasa de bilingv, pentru ca toate locurile sunt ocupate, iar nota pe care ai obtinut-o este mai mica decat a ultimului care a apucat un loc in cei 60. sper ca te-am lamurit. happy