| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca nu dau numarul de telefon la oameni pe care nu-i cunosc si totusi m-a sunat cineva de 2 ori cu numar privat mai-nainte ce ar putea insemna? Ma gandesc ca daca a sunat de 2 ori cel mai probabil ma stie, nu? Sau si daca suna o singura data, ca cei care nu te cunosc si te suna din greseala nu suna cu numar privat si ma ca tem asa cand vad numar privat. E normal? Sau ar trebui sa nu imi mai fie si sa nu ma mai gandesc la asta? Doar sa nu raspund la numere private

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseman ca-i spam sau hacker.
Nu raspunde niciodata celor care-si tin numarul ascuns, sau este de peste hotare ca nu sunt telefoane normale ci spam, scam sau hacker.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu-i ok, asta-ti spun, ca pot fii scameri sau hackeri

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mai baiete, ai scris aici numai despre apelurile private (numar ascuns) si cele din strainatate, deci de alea vorbim!

la cele din Romania care au numarul afisat poti raspunde, ca poate fii de la scoala diriginta, sau alt profesor, ori medicul de familie ori o ruda, ori coleg de scoala.

| dullcat a răspuns:

Nu raspunde la numere private, e simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Umbla în telefonul tau la setările apelurilor și vei găsi acolo obțiunea de a bloca orice acel care vine de pe un Nr necunoscut. Astfel, vei scăpa de toți acești apelanți dubioși.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Setări - Setări apeluri

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns:

Deja te urmaresc. Cand te vor gasi... Pe Omegle sunt oameni rai.

| Ilovedinero a răspuns:

Poate iti face vreun prieten vreo farsa ceva, calmeaza-te. Daca nu era o gluma nu te suna cu numar privat

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Atunci pur si simplu nu raspunde si da-i pace, daca cineva avea nevoie de ceva nu te suna cu numar priv.Nu ai de ce sa te ingrijorezi

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Atata vreme cat nu raspunzi, nu. Daca raspunzi se oste afla locatia si mai multe

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca raspunzi ori vei fi victima unei glume proaste ori iti poate afla locatia si iti poate raspandi nr la alte persoane

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Exact, daca cineva are nevoie de ceva iti va da un mesaj mai intai ( asta este parerea mea)

| niiiiy a răspuns:

Salut! Daca primesti apeluri de la numere private si nu le recunosti, este normal sa fii precauta si sa nu raspunzi daca nu te simti confortabil. Poti ignora apelurile sau bloca numerele private daca doresti sa eviti astfel de situatii. Prioritatea ta este sa te simti in siguranta si protejata. Dacă cineva te sună de două ori cu număr privat, este posibil ca acea persoană să te cunoască sau să dorească să atragă atenția ta. Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| niiiiy a răspuns:

Corect! Daca nu dai numarul de telefon la oameni necunoscuti, atunci nu ar trebui sa iti faci griji cand te suna cineva cu numar privat. Probabil este vorba de un apel neprogramat sau din greseala, iar daca nu ati stabilit nicio comunicare in prealabil, poti sa nu raspunzi daca te simti confortabil sa faci acest lucru. Pentru a bloca apelurile de la numere private, poti urma acesti pasi:

Verifica setarile telefonului tau pentru apeluri. In majoritatea telefoanelor, poti gasi o optiune pentru a bloca apelurile de la numere private sau necunoscute.

Descarca o aplicatie de blocare a apelurilor. Exista numeroase aplicatii disponibile in magazinul tau de aplicatii, care te pot ajuta sa blochezi apelurile de la numere private.

Contacteaza operatorul de telefonie mobila. Unii operatori ofera servicii de blocare a apelurilor de la numere private. Poti sa ii intrebi daca exista o astfel de optiune pentru numarul tau.

Răspuns utilizator avertizat