| Krekekerrr a întrebat:

Daca un adolescent are nevoie de 9-10 ore de somn pe zi, atunci de ce scoala incepe la 8 dimineata?
Eu sunt la liceu si ca sa fiu acolo la 8 trebuie sa ma trezesc de la 7 si asta ar insemna sa ma culc la 9-10 seara.
Nu am niciun prieten care sa se culce mai devreme de 11-12 noaptea.
Si oricum, s-a dovedit ca adescentii tind sa se culce mai tarziu(are legatura cu hormonii si ceasul biologic).
In fiecare zi ma simt obosit(in afara de vacante).
Voi ce parere aveti ca scoala sa inceapa pe la 10 dimineata mai bine?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și 9 ar fi bine, 8 chiar e o oră groaznică și în mai toate țările mai dezvoltate se începe la 9 și job și școală.

| Violleta2022 a răspuns:

Normal si sanatos este sa mergi al culcare la 9-10 seara, nu mai tarziu! Ca tu nu mergi la ora aceea si nici prietenii tai, este pentru ca parintii vostri nu va supravegheaza si nu va impun sa faceti ce-i normal si sanatos. Ignoranta parintilor va va costa scump pe voi, pentru ca va distrigeti sanatatea
Lipsa somnului dintre 10 si 2 noaptea, pe o perioada lunga de vreme, duce la probleme grave de sanatate (producand stari de irascibilitate, nervozitate, dureri de cap, depresii, stari de panica si anxietate, paranoia, stari de sinucidere, schitofrenie, diabet smad), deoarece sunt 2 hormoni vitali creierului care nu se mai produc.
Producerea celor doi hormoni:serotonina si melatonina se intampla NUMAI cand dormim si numai in prima parte a noptii, intre 10 si 2 noaptea.

Asadar, culcarea trebuie sa fie la 9-10 seara pentru un copil si adolescent, pentru ca ei trebuie sa doarma 9-10 ore pe noapte, sa fie capabili a se trezi la 6-7 dimineata.
Scoala incepand la ora 8, este perfect din toate punctele de vedere, deoarece creierul copilul esti extrem de receptiv dimineata, cand abia s-a trezit.
Ceea ce faci tu rau, este igorand ora de culcare, care trebuie sa fie 10, cel mai tarziu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi... Sa iti pierzi chiar toata ziua cu scoala. Un adolescent are nevoie de 8 ore de somn.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am niciun prieten care sa se culce mai devreme de 11-12 noaptea. Ce vrei să spui cu asta? Școala îi obligă să se culce târziu?
Cum ar fi ca școala să se adapteze la programul de somn al fiecăruia? De aceea este școală să te învețe și disciplina zilnică. Dacă nu te disciplinezi singur, de aceea ești obo.

| Krekekerrr explică (pentru sadrian46):

Pai nu numai eu sunt asa laughing
Cred ca peste 90% din elevi ar vrea sa inceapa scoala mai tarziu

| sadrian46 a răspuns (pentru Krekekerrr):

Da, și? Dacă toți vor așa. de ce ar trebui să fii și tu ca ei?
Ce ați vrea voi să învățați la școală? Cum ați vrea să se desfășoare orele.
Să-i întrebați pe profesori la fiecare oră.
-La ce o să-mi foloseacă asta când o să ies în câmpul muncii?
Organizează un sindicat aș elevilor din toată țara, faceți online un sondaj cu elevii din toată țara, mergeți la ministerul învățământului și cereți. Să înceapă școala pe la prânz, et caetera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te culci la 22, pana la 7 sunt suficiente ore. Nu te ține nimeni treaz, nu te opreste nimeni sa te culci.
Tu trebuie sa te schimbi dupa reguli, nu va schimba statul regulile pentru tine.