| darkgirl58 a întrebat:

Daca vreau sa ma fac politist criminalist ce profil al academiei de politie trebuie sa urmez?

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Academia de politie selecteaza pe parcurs personal pe specialitati, in functie de aptitudini.

| Grimmjow69 a răspuns:

Criminalist ajungi daca faci fie academia de politie(ofiter), fie scoala de subofiteri si alegi profilul crminalistica atunci cand se face profilarea ( la academie e destul de mare concurenta vreo 10 pe loc cred). nu stiu ce intelegi tu prin criminalist, s-ar putea sa nu-ti prea placa sa faci poze la cadavre si sa cauti pe asfalt urme biologice dupa accidente mortale. daca dupa un an de criminalistica iti dai seama ca nu ai vocatia necesara poti sa incepi sa inveti si sa incerci la dai la INM pentru a deveni magistrat. problema e ca, din cate stiu eu, daca optezi pentru criminalistica, nu ai calitatea de politie judiciara si nu poti sa te inscrii la concursul de admitere directa pe post supa 5 ani. alta problema si mai importanta de care trebui sa tii cont este ca de vreo 3 ani academia nu mai e facultate de drept si nu da diploma de licenta in drept ( sau sunt decat vreo 25 de locuri) ci trebuie sa mai faci tu vreo 2 ani pe la vreo \"fabrica de diplome\".- probabil ca era nevoie de bani la facultatile private, saracii de ei.
Bafta!

| Alex96CM a răspuns:

Mai bine mergi la drept si dupa ce termini faci o specializare in procuratura si esti taticul criminalistilor. Cred ca ar fi mult mai frumos daca iti place cu adevarat meseria asta.