| F1rstBlooD a întrebat:

Dati-mi si mie o rasa de caini (rasa pura) ffff destepti, ce-a mai desteapta rasa de caini (si usor dresabil)
asi dori sa-mi achizitionez o rasa si nu stiu
ooo da fiti atenti, vreau sa fie caine mare, cum sunt dog germani sau pitbuli (mari)
mersi anticipat
funda +vot

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Border Collie sau, Golden Retriver.Sunt cei mai usor de dresat, si sunt foarte destepti.Eu as alege un Golden Retriver.E o rasa foarte frumoasa.

| F1rstBlooD explică (pentru AnaBejenaru):

Mersi as opta pentru border colline dar si golden e fff frumos

| AnaBejenaru a răspuns (pentru F1rstBlooD):

:*

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ciobăneştii belgieni sunt cei mai deştepţi câini.
Tepup!

| STRADI a răspuns:

Ciobanesc belgian sau bulldog englez. big grin

| STRADI a răspuns:

Ciobanesc belgian eu zic ca este foarte bun e destul de mare e foarte destept si se deseaza usor asa cum vrei tu

| Stel1sTu a răspuns:

Border Collie

Acest câine pur şi simplu trăieşte pentru a munci. Deşi poate parea că doar noi, oamenii, avem o viaţă plină de munci grele, această rasă trebuie sa fie activa pentru a fi fericită. Border Collie a fost folosit drept câine de paza şi de atunci este folosit şi in calitate de câine sportiv. Rasa e cunoscută pentru agilitate, viteză şi supunere. De asemenea, este cunoscută pentru abilitatea de a învăţa repede trucuri noi. Acestor caini le place sa lucreze in apropierea ta. Collie sunt buni în special la concursurile sportive pentru câini. Îi vei vedea, în general, concurând la flyball şi jocurile cu disc.

Şi eu am un câine de această rasă acasă şi e foarte destept. happy
Sper ca te-am ajutat.