| catelusdragalasmicut a întrebat:

Am 12 ani si am 51 de kilograme. Fac 6 ore de sport, inot, pe saptamana si incerc sa tin dieta dar nu pot mereu pentru ca mananc ce mi se da. Sunt grasuta la burta si la pulpa de deasupra genunchilor dar am muschi destul de mai in partea piciorului de sub genunchi sila maini. Este okey? Peste 2-3 ani o sa arat bine, fara kilograme in plus?
PS: daca aveti sfaturi mi-ar placea sa le aud. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anonima0000000000 a răspuns:

Buna eu am 13 ani si am 47-50 eu fac inot de 6 anilaughing si la kg aste la mine eu chiar sunt slaba la mine sunt oasele, muschii care cantaresc ff mult si crede-ma ca mananc eu nu ma ingrasi, dar sigur pede 1an 2 o sa slabesti mai fa si tu exercitii sunt tutorilae pe youtube cu exercitii ect. sper ca te-am ajutat;**

| catelusdragalasmicut explică (pentru Anonima0000000000):

Stiu ca o parte mare din kilogramele in plus sunt muschi si merci pentru ajutor! :*

2 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Organismul pune in grasime energia surplus. evita zaharul, sucurile ce au zahar, mancarurile grase, lucrurile cu ulei mult precum cartofii prajiti etc., ouale. astea au multe calorii iar corpul le depoziteaza ca grasime. daca nu rezolvi problema acum. mai tarziu va fi mai greu de rezolvat. vorbeste si cu parintii despre faptul ca vrei mancare sanatoasa. ai si tu dreptul sa decizi ce mananci.

| catelusdragalasmicut explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Multumesc. o sa vorbesc cu parintii despre mancare, acum cateva zile am fost la fast food si eu mi-am luat o salata. Nu am mancat decat un sfert, laughing sa fiu sincera mananc chiar putin happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

E important sa nu mananci prea putin. sa nu dai in a te simti slabita fizic si ameteli.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

Insasi organismul iti spune daca mananci prea mult sau prea putin. ca daca mancai putin nu avea de unde sa se puna grasime pe abdomen. alt lucru important e sa te cantaresti din 4 in 4 zile.

| catelusdragalasmicut explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Asta a fost un fel de... hmm. tulburare psihica cand eram mai mica si eram suparata mancam. acum fac sport si uneori ma infometez din greseala dar am grija sa nu ma inbolnavesc. In unele zile cand incerc sa mananc pur si implu nu pot sa inghit. Asa ca nu mai mananc, dar dupa o zii doua chiar daca pot chiar daca nu mananc.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru catelusdragalasmicut):

Pai atunci problema e in plan mintal. sunt probleme mari poate in viata ta la care trebuie sa gasesti solutii. daca da: suna la www.telefonulcopilului.ro ca acolo gasesti persoane cu experienta care sa te ajute. sau daca problema e fizica vorbeste cu medicul de familie si parintii tai.