| AAlinaaa a întrebat:

. Dau funda.Am auzit ca daca slabesc apar niste vergeturi.Eu fac sala, aerobic, iar saptamana viitoare o sa fac si fitness si aerobic.Plus ca mai alerg si in parc.Am o nedumerire in privinta sanilor, ei se pot lasa? Am observat ca mi-au aparut un fel de vergeturi pe ei, si ma gandesc ca daca mai slabesc ele se albesc nu? Daca nu se albesc inseamna ca se intampla altceva cu sanii mei? Si va mai intreb inca ceva, eu am impresia ca sanii mei sunt putin lasati, stiti cateva metode sa fie mai ridicati? am 15 ani jumate.Multumesc.

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Buna... vergeturile apar atunci cand te ingrasi/slabesti brusc...
http://www.sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/vergeturile_1377

si eu fac sala (aerobic sau kangoo jumps) si atata timp cat nu fortezi procesul de slabire... cred ca e ok.
sanii poate s-au lasat putin din cauza purtarii zilnice a sutienului. din cate stiu in momentul in care porti zi de zi sutien se pot lasa muschii sanilor.

| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Pai daca tot mergi la sala fa si niste exercitii pentru piept. E normal sa apara vergeturi. D exemplu daca ti o dieta si nu faci sport iti apar vergeturi peste tot asa ii si cu sânii. Eu de exemplu la sala lucrezi toate grupele de muşchi. Sânii mei sunt tari, ridicaţi, au o forma frumoasa dar sunt distantati datorita exercitiilor de la sala. Dar asta nu e o problema. Deci solutia ar fi sa faci exercitii pentru piept pentru a avea sani fara vergeturi si ridicaţi

| AAlinaaa explică (pentru TraficantăDeDulciuri):

Si cam ce exercitii ar trebui sa fac?

| TraficantăDeDulciuri a răspuns (pentru AAlinaaa):

Sunt aparate speciale pentru piept. La fiecare sala exista o persoana care se ocupa de sala, persoana pe care o poti întreba, iti arata si te ajuta daca nu poţi.

| libratop a răspuns:

Buna Elena! Stai linistita cu privire la sani, esti inca tanara, si atata timp cat ai grija de ei, nu cred ca o sa ai probleme, iar vergeturile provin de la dezvoltarea brusca a lor; nu dauneaza sanatatii. Vergeturile apar atunci cand o persoana slabeste brusc, creste brusc, sau daca se ingrasa brusc; eu, de exemplu, deasupra feselor am multe vergeturi pentru ca atunci cand eram mic am inceput sa cresc dintr-odata. Daca vrei sa slabesti, nu forta procesul...stiu ca iti doresti neaparat sa slabesti.