| anonim_4396 a întrebat:

Dau licența anul acesta și sunt foarte îngrijorat din cauza faptului că nu găsesc cărțile necesare pentru a o scrie, mai mult am scris de pe net și din niste pdf-uri, am lăsat referințe și tot ce trebuie.Ce aș putea face? Și încă ceva: voi cum ați procedat după ce ați luat informații de pe anumite site-uri? Ați lăsat ca nota de subsol linkul sau cum?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu vă dă posibilitate de acces online la vreo bibliotecă facultatea? vorbește cu profesoru coordonator și spune-i situația și sigur te ajută el cumva

| Andreeush a răspuns:

Depinde de licență și tema aleasă.
Cel mai bine ar fi fost să vorbești cu profesorul și să îți sugereze cărțile de unde să te inspiri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dinainte trebuia sa-ti alegi o tema mai accesibila, una despre care s-a scris cat de cat. Fiecare universitate are modele proprii pe a foruma lucrari de licenta/master. Mai mult, fiecare profesor are preferintele lui de redactare dupa care trebuie sa te iei. Cel mai bine te poate lamuri profesorul/profesoara coordonatoare de lucrare. Cum anume se trec referintele pentru a nu fi considerat plagiat. La sfarsit ai un capitol cu bibliografia unde treci toate sursele in ordine alfabetica. Intreaba pe profesorul coordonator cum trebuie sa treci in subsolul paginii la fiecare citare. El trebuie sa fie cel mai bun prieten al tau acum inainte de licenta, sa iti explice tot ce tine de forma si continutul lucrarii. Daca nu iti explica inseamna ca ai ales prost coordonatorul.

| Eugen80 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu profesorul desemnat, cel din specialitatea in care iti dai licenta. Proful ar trebui sa-ti de cam jumatate din materia din care sa te ajute sa-ti faci licenta.
Toate informatiile luate cu "copy&paste", inclusiv pozele, trebuie trecute la nota de copyright in care sa spui clar de unde ai luat informatia si de cine e scrisa.
Recomand ca majoritatea informatiilor sa fie scrise de tine, cu cuvintele tale si nu copy si paste.

| NadyPorahy a răspuns:

Poți lua din articole științifice de pe Google scholar. Când iei informații de pe site, pui nota de subsol : linkul și data la care a fost luată acea informație. Pentru articole pui la nota de subsol numele articolului, jurnalul, pagina și anul.