| JuicyCupcake a întrebat:

Cum scap de cearcane? Eu am 12 ani si de vreo 2 ani am cearcane si nu stiu cum sa scap de ele.

14 răspunsuri:
| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
La 12 ani?
Nu iti faci griji!
Tot ce trebuie sa faci este sa dormi din plin. Nu te strica! Nu folosi produse ce "par a functiona"! Ai 12 ani! Pentru numele lu Dumnezeu! Si eu am 14 aproape si am si eu uneori. Depinde de odihna si orele de somn.
Stai calma! La 12 ani nu e mare lucru, te poti da pe la 20 cu tot felul de produse, dar acum nu.
Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Asa ziceam si eu si treaba s-a inrautatit laughing. Acum ma gandesc la peeling chimic sau laser.

| AlinnutSsa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu incerc sa nu ma stric. Cred ca eu si cu inca 2 fete am fost singurele care nu neam machiat la scoala. Doar cu putin glos. Si nici ala nu e bun! Toate fetele cu niste gene lungi cat craciunul si cu contur negru imprejurul ochiului. Si incerc ca macar astia mai mici sa nu fie asa. Chiar daca si eu imi las unghiile cam mari si nici asta nu este bine. In fine, cred ca te-am plictisit cu povestile mele. Scuze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Nici mie nu imi plac ochii machiati cu negru dar machiajul ajuta uneori. Este o bariera intre ten si mediul poluat in care traim. Si asta se vede foarte bine pe tenul meu cand prinde putin praf si se umple de cosuri gicantice laughing, eu neavand probleme cu asa ceva.
In orice caz, nu e nici o problema daca fata se da cu crema. Este foarte importanta hidratarea happy, atat din interior cat si din exterior.

| AlinnutSsa a răspuns (pentru anonim_4396):

In legatura cu cremele nu am nimic. Ci cu prafurile pardon machiajurile si alte chimicale. Eu in fiecare zi ma spal pe fata cu sapun Dove si apoi ma dau cu crema Nivea Visage. Parerea mea este ca de la varste din astea mici [cum ar fi si a mea] nu este bine sa ne dam cu porcarii. Am o colega care se da cu foarte multe chimicale din astea [rimel, creion, fond de ten, tus etc.] si are o fata oribila. Se da cred ca vreo 3 ani, destul de des si nu pare de varsta ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Eu am avut o atractie pentru machiaj de cand eram mica laughing.
Pasiunea nu ai cum sa o opresti.
In cazul meu, a aparut plictiseala. M-am saturat sa folosesc farduri colorate si toate cele. Si adevarat, nu sunt pentru copii. Mi se pare un pic ciudat sa vad pustoaicele machiate dar asta e moda laughing. Din moment ce se fabrica si machiaje pentru copii. Este o adevarata invazie, acum barbatii au mascara speciala si lacuri de unghii smug " for men ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa indentifici cauza. Fa-ti analizele, ai putea avea o lipsa.
Iar daca nu se gaseste nimic mergi si la oftalmolog, chiar daca nu ai probleme cu vederea asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne protejam ochii. Este indicat sa folosesti ochelari pentru calculator si televizor.
Fa pauza din 10 in 10 minute cand esti la calculator si incearca sa nu stai foarte mult. Sau macar sa nu stai multe ore la rand.

Puneti comprese cu ceai de albastrele pe ochi. Relaxeaza ochii dar asta nu inseamna ca te scapa si de cearcane.
O crema foarte buna pentru cearcane care chiar da rezultate este Hylexin, eu il folosesc din februarie si se vad ceva inbunatatiri. Singurul inconvenient este pretul, 250 lei.

Sa-ti spun drept, retetele astea naturale cu linguri, cartofi si castraveti nu dau cine stie ce efecte.
Ai putea folosi mai degraba o crema de galbenele care este foarte hidratanta sau ulei de migdale.

Bea cat mai multa apa, 5 litri daca poti ar fi perfect. Hidratarea este esentiala. Si mananca cat mai multe fructe si legume. Ti-as recomanda rodia pentru ca are cele mai multe vitamine si spanacul pentru ca se zice ca te ajuta sa scapi de cearcane. Dar il recomand crud, gatit este ingrozitor.
Si chiar daca esti ok cu analizele nu ar strica o sursa suplimentara de fier si vitamine. Discuta cu doctorul.

Cat despre camuflarea lor la perfectie :
http://didiglamour.blogspot.com/......erire.html

Iti recomand fondul de ten Bourjois Flower Perfection :
http://didiglamour.blogspot.com/2012/04/review-swatch-bourjois-flower.html.

Pudra Maxfactor Creme Puff :
http://didiglamour.blogspot.com/2011/12/r-pudra-creme-puff-maxfactor.html.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

PS : la ora 11 trebuie deja sa dormi, atunci se regenereaza pielea.

| Colourss a răspuns:

Ai nevoie de somn in plus si relaxare!
Stai in pat fara telefon, calculator, tv, reviste etc...Stai pur si simplu si odihnestete nu te mai gandi la nimic! Dormi cateva ore in plus macar o data la 2-3 zile si poate vei gasi si vreo crema naturala! cu odihna, somn in plus si putin tratament vei fi superba!

| xCocollatex a răspuns:

Nu esti singura care are cearcane. Si eu am avut cercane cat anul! Nu`ti fa grij!
Nu lua macheaje cum ar fi fondul de ten si creme ca fondul de ten pentru cearcane!
Du-te in pat, aranjeazate comod, si culcate.
Trebuie sa dormi ca sa scapi de ele! Doar asta iti doresti!
Fi atenta. Eu am avut cearcana si inca mai am putin de tot. Da nu prea se vad.
M`am culcat si am stat mai mult de 14 ore in pat! Oricum, daca te trezesti si te apuca foamea, setea si altele, fa o pauza.
Numai sa dormi. Cred ca o sa iti treaca peste 2 sau 3 luni. Sau chiar mai de vreme!
Poate gasesti tu pana atunci si o crema naturala pentru cearcane. Eu gasisem dar o mai folosesc rar de tot.
Bafta!

| Gabrielabuc a răspuns:

Hello eu nu cred ca asta se datoreaza somnuluiwinking, ci se datoreaza datorita rinichilor ..problema asta o am si eu "nisipul la rinichi " este cam greu de redus aceste cearcanewinkingsau mai bine zis ramai cu ele asawinking

| EmiJitru a răspuns:

Cum sa scapi de cearcane, ai niste sfaturi utile aici
http://cumsafac.info/articles.php?cat_id=13&article_id=6