| wannabe a întrebat:

De ce adolescentilor din ziua de azi le apar cosuri si pe corp? in special pe spate si brate. Stiti vreun remediu pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Incearca tinctura de propolis. E buna si sper sa te ajute. Cosurile apar doar la anumite persoane, iar remediile nu dau rezultate chiar la toate persoanele. Cum am spus, cosurile apar fix in mometul in care noi adolescentii ne simtim cei mai atragatori. Din nefericire, în timpul acestei perioade din viaţă, glandele sebacee devin "harnice" şi produc mult mai multă grăsime decât are pielea nevoie. Acest ulei suplimentar rămâne blocat în găurile mici din piele numite pori împreună cu puţină murdărie din mediul exterior. Rezultatul e că te pricopseşti cu un coş de toată frumuseţea. In niciun caz sa nu il strangi pentru ca un coş stors se menţine mai mult, doare mai tare, arată mai rău şi câteodată lasă cicatrice. Acest lucru este valabil atat pentru cosurile de pe fata cat si pentru cele de pe spate, umeri sau piept.

Psihoyounger

14 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Mie imi trec toate cosurile[ma rog, nici nu prea amlaughing] atunci cand merg la plaja, deci cand ma bronzezbig grin

cami
| cami a răspuns:

"din ziua de azi", pai si tu ai impresia ca celor "din ziua de ieri", nu le apareau?

| carminaburana43 a răspuns:

Cosurile in adolescenta au doua cauze principale:1-alimentatie necorespunzatoare; 2- sentimente erotice refulate.

| SweetCandy a răspuns:

Din toate vremurile...laughing
toti adolescentii au cosuri...
creme speciale din farmacie si incearca sa nu mai umblii la un cos, lasa-l sa se usuce de la sine pentru ca daca il storci radacina nu iese toata si astfel infectia se imprastie in zona respectiva, reaparand alte cosurihappy

| danutza a răspuns:

Incearca sa stai la soare se duc imediat big grin

| snepy a răspuns:

Eu am 18 ani, si pana acum nu mi-au aparut cosuri pe spate, fata, sau alte zone ( rareori un cos dar mic pe fata ) in rest sunt dezvoltat, si sigur nu imi apar happy m-am maturizat de la 16 ani prea repede si cred ca de aia

| SLeVeN a răspuns:

Idem carminaburana43... dar as mai adauga si 3. De la transpiratie sau tricouri transpirate.

| passion a răspuns:

Nu stiu sa-ti explic de ce, dar pentru cosurile de pe spate incearca tinctura de propolis [ propolis zinc mk] de la farmacie! e buna! si nu e scumpa...pana in 10 lei. ceva de genu

| madtiger a răspuns:

E ceva normal, deoarece se maturizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Silvia are dreptate, expunerea la soare ajuta la vindecarea acneei. Dar nu ore intregi si cand e mai cald afara, ci cateva minute, mai dimineata, inainte de amiaza happy totusi, metoda nu da rezultate pentru toate persoanele

mai exista masti pentru combaterea cosurilor; creme

nu strica un consult medical cat inca problema nu e prea grava happy

o sa-ti zic 2 masti care pe mine m-au ajutat happy

1.albus de ou batut+malai, aplicat pe fata, lasat sa actioneze 25 de minute, apoi clatesti.Asa iti cureti bine bine pielea

2. pulpa de la o caisa bine coapta+putin iaurt+o lingura de apa minerala+un pic de zeama de lamaie

pentru ten gras, si argila e buna, combinata cu suc de rosii sau castravete sau citrice; sau suc de struguri ori caise(masca se aplica de 2 ori pe saptamana)

din astea, alege una si incearc-o, nu pe toate odata, ca nu-i bine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita scimbarilor din corp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti prea multe ormoni in corp. La varsta de adolescenta cosurile apar si vor disparea cand incepeti viata sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca fac dragostelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 22 de ani si toata pubertatea si adolescenta am avut cosuri. Acum imi mai apar dar foarte rar pe fata. Pot sa va zic ca am stors la viata mea sute, mii de cosuri si nu au ramas cicatrici si urme. Cine e asa de genial sa spuna ca nu trebuie stoarse sa imi zica ce se intampla cu sebumul ala daca nu storci cosul (mai ales cand ai un varf galben). Storci, dai cu alcool sanitar, stergi, speli si in 2 zile trece. Daca il lasi nu trece. poti sa tai linistit.