| Șttefania a întrebat:

Hello TPU.
Am o mica problema. Stau foarte mult la laptop si la calculator si stau destul de aproape. Au incep sa ma usture ochii din cand in cand, dar nu foarte tare. Imi obosesc mai des. Le-am spus parintilor despre aceasta problema, si au zis ca sa nici nu ma auda. Ei mi-au zis ca stau prea aproape, si ca o sa am probleme cu vederea. Eu as vrea sa merg la un control, insa am 13 ani si nu pot merge singura, iar eu nu vor sa vina cu mine. Nu sunt parinti rai, dar ei stiau ca asta se va intampla si eu nu i-am ascultat, deci in mare parte este vina mea.
Intrebarea mea: Credeti ca am probleme cu vederea? Cat costa un control? PS: Am 13 ani

3 răspunsuri:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Cel mai bine ar fi sa faci o pauza de minim 10 minute la fiecare ora petrecuta in fata monitorulul, iar daca vrei sa mergi la un control dupa la siptal-ul care dau consultatii copiilor, sau la un cabinet particular, dar cel mai bine ar fi sa o convingi pe mama/tatal tau sa te duca la un control.

Succes!

| DeeeaA a răspuns:

Pai...odata ce esti constienta de asta consider ca ar trebui sa mai reduci timul petrecut in fata calculatorului si sa-ti gasesti si o alta activitatewinking. Uneori iti mai lacrimeaza ochii si din cauza atentiei. [ De exemplu joci un joc cu bile si esti foarte atenta sa nu pierzi sau citesti un anumit comentariu sau ceva mai lung.] Sper ca te-am ajutat cumva. FUNDITA?:*

| kidsXXL a răspuns:

Nu e posbil! Trebuie neaparat sa mergi, mai ales ca te ustura.Cand incepe sa te mai doara ochii, fa o pauza, si ai putea sa dormi.Cica asa iti odihnesti ochii.Nu ar trebui sa stai nici prea mult, si nici prea aproape de ecran.Nu ar trebui sa ii rogi pe parinti, o sa isi dea singuri seama, si o sa vada ca au gresit. Apropo:Nu situ daca ar costa controlul.Dar stiu ca o pereche de ochelari ar costa cam pana in 4 milioane.Depinde de problema care o ai. Funda?