| careestefazafrate a întrebat:

De ce este imoral să răspândești rasismul și să-l promovezi, dar este moral să sustii misoginismul și să raspandesti idei misogine? Sunt atât de mulți influenceri, care încurajează misoginismul și ii inavata pe tinerii băieți, cum sa fie misogini, dar dacă ar exista un influencer să răspândească convingeri rasiste ar fi catalogat ca fiind imoral și lipsit de compasiune. Eu de exemplu, sunt o mare rasistă și îmi doresc sa răspândesc convingeri rasiste și rasiale. Oare pot face asta? Sau voi fi catalogata un monstru? Dar de ce eu nu am dreptul să fiu rasista? Vreau libertatea de a fi rasist. Unii pot fi misogini, așa că vreau ca legea să îmi dea libertatea de a fi rasista fără să fiu sancționată sau catalogata,, monstru "

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a zis tie ca-i moral sa promovezi misoginismul?
Cand misoginismul este la fel de rau, urat si hulit, fiind eliminat de peste tot?
Nu vezi ca si aici, pe forum, se inchid conturile misoginilor?

| careestefazafrate explică (pentru Violleta2022):

Caută pe YouTube și o sa vezi o mulțime de influenceri bărbați, care încurajează misoginismul și îl justifica

| Violleta2022 a răspuns (pentru careestefazafrate):

De aceea sunt toti exclusi de peste tot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"dar este moral să susti misoginismul și să raspandesti idei misogine"

cine ti a zis ca e moral?

| careestefazafrate explică (pentru suntserios):

Atâtea conturi de influenceri misogini, care își exprima în mod deschis ura, pentru femei și nu sunt sanctionati. Cauta pe YouTube și o sa găsești o mulțime, dar dacă un rasist ar face asta, ar fi numit,, monstru"

| suntserios a răspuns (pentru careestefazafrate):

Reclama-i

| careestefazafrate explică (pentru suntserios):

Crezi că am eu puterea să reclam persoane influente, care au și peste 1 milion de susținători?

| sierra1 a răspuns:

"...este imoral să răspândești rasismul și să-l promovezi...[ȘI ESTE LA FEL DE I]moral să susti[i] misoginismul "

*[] nota redactiei

| dullcat a răspuns:

Ambele sunt imorale...Cel mai probabil iti poti lua ban pe retele socia media daca primesti report.Este categorie speciala pentru rasism cand selectezi hate speech (race and ethnicity), insa misoginia nu sunt sigura unde ar putea intra.

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand, cine a zis că e moral sa fii misogin și să împrăștii convingeri misogine?
Sa îți zic o faza, încet la minte nu e ăla care zice chestii misogine sau rasiste, ci ăla de le asculta sau le pune în practică, și cu asta am zis tot. wave

| VadimIvanov a răspuns:

Daca vrei sa răspândești rasism, o poți face. Dar asa vei răni multe persoane care nu au nicio vină.

| careestefazafrate explică (pentru VadimIvanov):

Dar eu nu mă simt rănită, când sunt atât de mulți influenceri, care își arata misoginismul în spațiu public?

| AdelinaDaria a răspuns:

Depinde de tine.
Îmi dau seama la ce te referi și ai dreptate.
Dacă îți va pasa mereu de ce crede lumea despre tine nu este bine. Spune ce ai de spus fără ocolișuri. Vrei sa răspândește rasism ok nici o problema. Vrei și poți sa o faci. (eu una nu am nicio problema cu oameni de orice tip dar chestia e ca dacă te doare ceva nu trebuie sa ranesti și tu la rândul tău dar na opinia mea acum nu mi-o lua în nume de reu.) Sper sa realizezi ce speri cu adevărat în inima ta?