| Eusuntacela123 a întrebat:

De ce în România postdecembristă nu s-a instaurat monarhia constituțională? De ce acest Rege al României, "Trădat de toți, loial tuturor" și "Izgonit de comuniști, omagiat de mafioți", nu a fost primit pe tronul României?
Oare poporul nu ar fi înțeles ce inseamnă regalitatea, mai ales dacă rege este o persoană de calibrul Majestății Sale Regale Mihai I? Mă gândesc uneori că românii de după perioada comunistă și chiar până azi, nu ar fi înțeles ce înseamnă atâta bun simț și răbdare.
Ce părere aveți despre acest subiect?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca Romania a trecut la democratie, Romania a facut un mare pas spre Nato, UE in 1989 acum 28 de anii, intoarcerea la monarhie nu era un pas inainte, si unul inapoi, din cate stiu eu parca regele a fost trimis inapoi in 90, desi cine a ajuns la putere nu a vrut asta, eu personal nu il consider un patriot pe regele mihai, un patriot e ceausescu care a facut o romanie mare, bine ceasca a avut si parti negative, dar acest rege parca a fugit in elvetia cu trenul plin de aur nu? asa am citit, plus ca a abdicat in fata rusiei, bine nici nu avea de ales, astfel Romania a avut iar ardealul, viitorul conteaza asta e important

| Eusuntacela123 explică (pentru RAY):

Nici nu discut despre patriotismul Majestății Sale Defuncte.A fost mult mai patriot decât majoritatea românilor, fără discuție, a așteptat zeci de ani să revină în țară. Consider că întoarcerea la o monarhie constituțională era un salt înainte, nu un pas.
Trenul plin cu aur a fost mai exact un tren cu câteva valize de bagaje și știu asta din surse sigure, nu de la televizor sau de pe internet.
Oricum acum Regele s-a dus, mai rămâne doar să discutăm în van...

| RAY a răspuns (pentru Eusuntacela123):

Romania nu are nevoie de monarhie, rege, are nevoie de un lider, Romania duce lipsa de un adevar lider care sa iubeasca tara asta, trebuie facute sacrifici mari

| Kaℓi a răspuns (pentru RAY):

Sacrificii s-au facut tot timpul, toata lumea a facut parte dintr-o generatie de sacrificiu.
Eu cred ca Romania duce lipsa de un popor care sa-si iubeasca tara, fiecare in parte si toti impreuna. In schimb nu duce lipsa, pentru ca sunt prea multi, mult prea multi, de ofticosi care se vaita "Asta-i Romania!" la tot ce nu merge bine. De parca ar fi victimele unui sistem absurd si malefic si nu parte dintr-un intreg.
Nu credeam ca inca exista oameni care mai cred in intoxicarile alea de propaganda comunista, cu trenul de 14 vagoane plin cu toata bogatia tarii pe care le-a luat regele cu el in 1948. Sunt legende...
Problema la noi e ca se cade in extreme, o parte din romani considera ca e cool anti-patriotismul, strambatul din nas la tot ce e romanesc, vaitatul interminabil ca vai, nimic nu merge la noi (bineinteles, fara a face mare lucru ca lucrurile sa mearga), si o alta parte exagereaza cu mandria de a fi roman, scormonesc in Bucegi dupa dovezi ca suntem centrul universului si miezul din dodoasca, ah, si dacopatii care sustin ca dacii au inventat scrisul, apa calda si mersul pe jos... ce bine ar fi daca ar exista o cale de mijloc happy
Regele Mihai, chiar izgonit din tara, nu a vorbit niciodata de rau Romania.

| RAY a răspuns (pentru Kaℓi):

Scimbarea pleaca de la fiecare dintre noi,ai dreptate,sau facut multe sacrifici si degeaba,e nevoie de o noua gandire,eu cred ca cei plecati afara vor veni cu o gandire mai diferita,eu nu cred ca romanul isi uraste tara, uraste prostia, ipocrizia, barfa, ura si vede ca romanii uni fac Romania de rusine in europa, am cunoscut destui romanii in ultimi 5 anii si care stau afara, au o gandire mai diferita, dar uni sunt mai zgarciti sau se considera superiori fata de alti

| Eusuntacela123 explică (pentru RAY):

Păi și dacă liderul acela ar fi fost MS Mihai, crezi că ar fi fost rău?

| RAY a răspuns (pentru Eusuntacela123):

Nu stiu

| RAY a răspuns:

Suntserios foarte urat limbaj aveti pentru un user care e pe locul 3 pe TPU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca noua conducere nu a vrut asta. L au impiedicat ani de zile dupa revolutie sa revina in tara. Plus intoxicarea comunista au facut pe multi oameni ca creada toate rahaturie nascocite sa il dezonoreze.

PS zii tui lui Ray sa puna mana pe o carte de istorie ca nu prea stie ce zice. Eu cand i am zis ca mannaca numai rahat ieftin mi-a dat ignore.

| Eusuntacela123 explică (pentru suntserios):

Și eu cred același lucru, că noua conducere(vorba vine "noua", ca erau tot aceleași jigodii) nu l-a vrut.Au cam tremurat puțin când au văzut ce susținere a avut regele in 1992 când a venit în țară. Dacă era un mincinos și profitor, ar fi putut instaura monarhia doar din cuvânt, însă el a decis să păstreze cuvântul dat autorităților din România și nu a rămas în țară, așa cum a cerut poporul.
Odihnă veșnică celui ce a fost trădat de toți și loial tuturor, Majestatea Sa Mihai I Regele României!