| Abcfunny a întrebat:

De ce mi se incinge laptopul? Se incinge rau, aproape ca nu pot tine mana pe el. E un LG x110.

26 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Cred ca stai prea mult pe el.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Leptopul nu trebuie sa se incinga, trebuie sa renunti sa-l mai folosesti.Merrgi la un specialis in domeniu care va gasi defectionea.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pentru ca e foarte solicitat sau nu se aeriseste bine. Incearca sa il tii tot timpul pe o suprafata plana (birou) sau cumpara un suport pentru el pentru a-i permite cooler-ului sa-si faca treaba.

| Leea1234 a răspuns:

Asa se intampla si cu a-l meu!
ba chiar daca il lasi prea mult se opreste singur!
e din cauza ca il tii in brate, sau pe o suprafata unde "nu respira", si nu se ventileaza (raceste )bine!
eu stii ce am facut!?
am pus sub el un gratarel pe care il foloseam ca scurg carnea! asa are aer cat vrea!
si nu am mai avut probleme!
nu este nevoie sa-l opresti daca el are racirea buna, nu se strica!

Alte răspunsuri
| matei_8120 a răspuns:

De cat timp il ai? Poate a intrat praf in el... mie cand mi se incalzeste peste limita il desfac si il sterg de praf si nu mai am probleme.

| Antonimu a răspuns:

Daca stai non-stop pe el este si normal... mai fa o pauza... inchide`l de tot... scoate`i bateria... etc.
Si daca are bateria incarcata la maxim scoate`l din priza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un laptop HP. aceeasi problema. se incalzeste. am intrebat specialisti, am consultat forumuri. acelasi raspuns: e normal ca laptopurile sa se incalzeasca mai mult decat calculatoarele ( desktop-urile). am intalnit pe forumuri oameni ale caror laptopuri au si 80-90 grade. al meu are 50 (sunt programe pe care le gasesti pe net si`ti spun cate grade are hard`ul). totusi trebuie sa fii atenta sa nu fie acoperit oficiul de ventilatie. in rest, daca se incalzeste prea tare, se va opri el automat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da simie mise intmpla dar si eu am un laptop si cand se incalzeste mise inchide nu stiu ce are si m schimbat si win si tot se inchide si cand bag de sub iel ceva sa ia aier si merge atuncea nu mai se inchide dar vreau si eu sa nu mai faca asa nu stiu ce are leptopul asta si am laptop acer asa sse numeste marca dar nu stiu ce are de se inchide mereu cand mai ma joc pe el se inchide ajutati-ma si pe mine va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am problema ta si habar nu am ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se inchide dar nu stiu de ce sad

| cryyysss a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am laptop Toshiba satellite l40 18 w, e un dual core, dar n-am probleme cu el, isi face treaba prea bine...se incalzeste (putin) ca orce laptop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu-mi merge(se inchide instantaneu)mai ales atucib cand joc Worcraft!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si al meu cand se incalzeste si va dun film merge in reluare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumparati laptopuri gamming daca vretai sa va jucati.happy E normal sa se inchida un laptop cand te joci wow! happy Nu toate laptopurile sunt facute din materiale speciale sa nu se supraincalzeasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amsieu un HP NX6325. se incinge foarte tare. Ventilatorul invarte constant dar incet. Cand l-amcumparat nu se incingea deloc iar ventilatorul invartea mult mai tare decat acum. De curatat l-am curatat de zeci de ori, i-am schimbat pasta de la procesor. Marea eroare de proiectare este ca are procesor AMD, cele mai prastie procesoare. Fugiti de ele cat puteti. Sfatul meu, nu va duceti cu laptopul la un specialist, o sa va ia jumate din valoarea laptopului numai ca sa constate ca se incinge. Am un prieten care lucreaza la un magazin de calculatoare care ofera si service si va minunati de ce tarife se practica, multi abandonand laptopul la magazin decat sa plateasca o factura de 5 milioane.

| melania35 a răspuns:

Si mie mi se incalzeste laptopul si cu totul ca il tin pe un suport...in 10 min se face fierbinte ce sa fac cu el?

| Dukuu a răspuns:

Si eu patesc exact la fel cand ma joc,apoi se stinge,dar,sa iti zic eu cum am facut,deci,cauti prin casa o cutiuta. ceva patrat care sa fie destul de mic,si putin inalt,cam cat un deget,apoi il pui sub laptop, si se aeriseste, e cald dar nu mai pateste nimic, eu am o cutie de plastic cu capac care o pun sub el si nu mai am probleme, sper ca te-am ajutat

| Nicolae_Olteanu_1986 a răspuns:

Celor care li se incing laptopurile fara sa se stinga va recomand masuta din aceea k coolare pentru o racire mai buna, si celor care li se si inchid inseamna ca e de la procesor sau coolerul e pe duca, acel ventilator nu mai face fata si trebuie dus in service, sau daca nu a fost curatat niciodata in unsele cazuri poate fii de la praf foarte mult acumulat in interior

| LordOfShadow a răspuns:

Daca ti se inchide cand te joci e de la procesor. Asa pateam si eu cu pc-ul cand nu mai aveam pasta la procesor, dar lapropurile nu sunt cu pasta sunt cu un tub de cupru si ala trebuie sa fie fix pe procesor ala conduce caldura de pe procesor la cooler. Mai bine l-ai duce la reparat cat mai repede, daca il lasi asa, cu timpul, o sa se duca naibii. Unui prieten de al meu i-a luat foc laptopul din cauza asta laughing

| AlaDeColo a răspuns:

Pai asa mi se intampla si mie! Incearca sa il desfaci si sa il cureti de praf (mai ales pe cooler ) acolo se pune cel mai mult praf. Daca coolerul nu-si face aerisirea bine se va stinge pentru ca o componenta din el se va declansa pentru nu a se arde componentele. Daca nu merge nici asa nu stiu, daca te joci pe el jocuri care il forteaza se va duca pana la urma. Totusi laptopurile nu sunt pentru jocuri! Funda? big grin

| gigimafia a răspuns:

Il desfaci si dupa aceea iei o perie, i dai jos ventilatorul si el are ceva in spate. dai cu peria panan iasa praful si mizeria de acolo iar apoi iti va merge perfect... si a meu tot asa era stateam 30 min pe el si ardea rau dar dupa ce am facut acest lucru merge perfect! spor la treaba! FUnDA!?

| gherghescum a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, insa cel mai frecvent se incalzeste pentru ca are un cooler ce nu mai face fata sau este folosit in asa fel incat se blocheaza orificiile de aerisire (ex.: daca-l tii pe genunchi sau in pat, nu mai trage cat aer ar trebui)...solutia este un suport laptop care sa-ti permita sa lucrezi confortabil dar si corect astfel incat sa se aeriseasca bine laptopul (exista si suport laptop cu ventilatoare care iti raceste laptopul)... cele mai bune sunt cele din aluminiu, iar daca are si ventilator, cu atat mai bine... uite aici un model pe care il folosesc eu si nu mai am probleme cand lucrez in pat sau pe jos:

http://www.bespecial.ro/......70-pe.html

asta e destul de scump, dar si f confortabil, insa daca vei cauta "suport laptop" in google.ro vei gasi mai multe optiuni

| vilanuewa a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel si nu stiu de cesadse incalzeste ft tare si se stinge si am si suport pentru laptop cu ventilator dar deageaba si l-am si curatat de praf.Nu pot asculta muzicaa pe youtube, nu ma pot juca pe jocuri, etc.Nu stiu ce sa facsad

| Socol_Petrisor_1981 a răspuns:

Daca ti se incinge laptopul, solutia este Stand Logitech Lapdesk

http://www.zakiro.info/......ia-la.html

| Kameh a răspuns:

La fel ca tine am eu se incinge degeaba.sunt unele laptopuri care degeaba au racire functioneaza ok si este pe o suprafata plana ca el tot se va incinge datorita faptului ca radiatorul creat de fabricant in momentul fabricarii cred ca avea ceata in ochi si nu a observat sau nu si-a dat seama sa cupleze de la cooleru principal putina ventilatie si zonei care chiar se incinge.ti-am zis asa face al meu.si nu e procesorul nu e placa video e acel plastic pe placa de baza care scrie pe el VIA sau ASUS etc.un plastic negru care logic si corect acela nu are nici o functie de electricitate ca sa se incinga da na.chinezarii de laptopuri