| soloRazvy a întrebat:

De ce naiba sunt antisocial? Nu stiu cum se fac prieteni,parca si la scoala imi place mai mult singur,toti ma urasc,niciunde nu sunt binevenit, toti ma agreseaza..Va rog ajutati-ma cum pot sa nu mai fiu antisocial si cum pot sa imi gasesc si eu un prieten bun?

6 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine. Nicaieri bine primit, cu greu ma pot integra dar chiar si daca o fac nu imi place grupul.
In primul rand nu esti anti-social, esti diferit.
In al doilea rand, nu oricine pe lumea asta trebuie sa aiba prieteni. Asta nu este o chestie optioanala. Poti trai si fara ei.
Insa am o mica intrebare pentru tine. Daca tot iti place sa fii singur, atunci de ce vrei prieteni? Faza este ca tu devii speriat de la chestia asta. Ca toata lumea are prieteni numai tu nu. Stai linistit. dupa cum am zis si eu sunt la fel ca tine. De ce? Pentru ca multe persoane de varsta mea sunt mult prea imature cu un nivel de inteligenta mai mic decat al meu (ca sa nu le fac proaste). Si de asta nu am. Hai sa zicem ca ma accepta, dar eu nu ii accept pe ei, nu ma simt bine in prezenta lor. Si de asta accept sa fiu singur, fara prieteni. Asa ar trebui sa faci si tu. Daca esti mai diferit, atunci accepta situatia asta, accepta ca vei gasi foarte greu o persoana ca tine. Crede-ma, in unele situatii este mai bine sa fii singur decat cu prieteni falsi pe langa tine. Daca o sa incerci sa ai prieteni, cel mai probabil vei avea de suferit din cauza lor.
Tu vrei un prieten bun. Ei bine. surpriza, genul ala de persoane nu se gasesc asa de usor. Ce, crezi ca ei sunt prieteni buni? happy Nu chiar. sunt prieteni doar de forma. Degeaba vezi tu ca X are o groaza de prieteni. Cand X are necazuri, cati din acei prieteni sar in ajutorul lui? happy
Asa ca stai linistit. De cautat poti sa cauti in continuare, insa nu accepta orice fel de persoana langa tine doar ca sa ai si tu un prieten si sa nu pari ciudat. happy Nu e nimic rau in a fi anti social. happy

| Anonymous1988 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu te supara nu vreau sa fiu nesimtit dar el te roaga sa il ajuti sa isi faca prieteni iar tu il incurajezi negativ spunandu-i ca nu are nevoie de prieteni si ca o sa gaseasca prieteni falsi?

| Caro34 a răspuns:

Dragul meu, prietenii buni, cum spui tu, si speciali, cum spun eu, ii gasim cu greu fiindca sunt aparte insa nu te ingrijora ca nu ai lipici la oamenii obisnuiti! Poate tocmai aceasta lipsa de lipici te ajuta sa te mentii departe de lumea "normala". Eu te sfatuiesc sa iti axezi viata pe scoala, mancat sanatos, apa suficienta, sport, plimbare in aer curat si relaxare. Cand te astepti mai putin, va aparea prietenia minunata in viata ta si pentru ea, chiar nu trebui sa muti muntii din loc ci doar sa fii deschis, optimist, spiritual, amuzant etc. Apoi prietenii deosebiti ii cam numeri pe degete fiindca ceilalti sunt "prieteni"! Ai incredere in ceea ce iti spune un maestru al prieteniei! Eu nu cred ca esti antisocial ci iti displac anumite lucruri si atunci esti mai retras! Vizioneaza filme educative, citeste carti de dezvoltare personala, lupta pentru a fi un om placut, cu spirit de intr-ajutorare, iubire, prietenie pentru ceilalti si viseaza mai mult! Numai bine!

| Alive99 a răspuns:

Sunt antisocial.Fii tu insuti si prietenii vor aparea.In acel moment iti dai seama ca ei chiar sunt prieteni.Fii tu insuti si totul va veni de la sine

| Anonymous1988 a răspuns:

Afla ce nu le place oamenilor la tine si cand ai ocazia gaseste-ti prietenul si nu fi timid si increzator eu mi-am intalnit cel mai bun prieten in clasa a 7-ea cand el a fost nou venitul in clasa iar in pauza se uita pe telefon la un youtuber care imi placea si mie si asa ne-am cunoscut fi increzator si sociabil iar daca ei nu te roaga sa iesiti pe afara atunci roaga-i tu pe ei