| rudyC a întrebat:

De ce s-a implicat Romania in cel de-al doilea Razboi Mondial? cum credeti?

Răspuns Câştigător
| Sociopat a răspuns:

S-a implicat deoarece voia sa recupereze Basarabia, Bucovina si (cred) Transilvania.

| rudyC explică (pentru Sociopat):

Si tezaurul romanesc

| Mosotti a răspuns (pentru Sociopat):

Basarabia si Bucovina ne-a fost luata dupa ce rusii ne-au propus in 38 sept sa terminam cu criminalul de Hitler care vroia sa faca ravagii peste tot, am refuzat, ne-am dat cu nemtii si era f clar ca ne ducem peste rusi cu ei, asa ca rusii si-au luat zona tampon, ce sa recuperam? Ceva luat tot din cauza noastra?
Cine ne-a pus sa ne dam cu nazistii?

De ce am omorat 270000 evrei din Romania ca si Hitler? De ce am omorat evrei si in rusia?! Si rusi am omorat aiurea? Deci eram niste lepre.
Si ca dovada ce "aliat" aveam, ne-a dat pe mana ungurilor in 40 sept cand le-a dat zona aia hitler, de ne-au macelarit ungurii populatia abuziv de acolo (Ip si Trasnea da pe google), deci? Am fost sanatosi la cap? Eram aliati cu nemtii si uite ce au facut.

Daca acceptam intalnirea propusa de rusi din 38 care trebuia sa aiba loc in Romania, si unde era invitata si franta, Anglia si restul ca sa vedem ce facem cu Hitler, ne era mult mai bine.
Adica ne-am dat cu occidentul si SUA care ne-a luat tot in final, ne-a luat toata tara acum, si nu da doi bani pe noi.
Daca intram la ei de dupa razboi, ne luau tot inca de atunci.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca Antonescu era nazist de gandire si s-a dau cu Hitler, ca de fapt gandea ca el, am facut pact economic cu hitler ca-i dam tot ce vrea si facem ce vrea in martie 39, si aia a fost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ribbentrop-Molotov.

| Barbu_Adita_1994 a răspuns:

Eu am inteles ca noi am fost prinsi la mijloc si trebuia sa facem si noi ceva.

| Loola19999 a răspuns:

Se plictiseau.