| MaryaMayra a întrebat:

De ceva timp in zona barbiei imi tot ies cosuri din alea pe sub piele..ma dor foarte tare si imi trec si foarte greu..cineva mi-a recomandat crema de galbenele...intrebarea mea este daca pot sa imi dau pe toata fata sau doar pe zonele afectate? in plus ma ajuta cu ceva aceasta crema?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Crema de galbenele este foarte buna pentru ca poate usca acele cosuri, din orice zona a fetei. Ea mai e folosita si pentru julituri deci probabil ai inteles ca usuca ranile deschise cum sunt si cosurile stoarse. Se da doar pe cos si le usuca destul de repede dar depinde si de caz... Oricum e destul de eficienta comparativ cu altele.
Cel mai important insa este sa te speli de vreo 5 ori pe zi pe fata cu apa si sapun. Ar fi mai bine sa nu storci cosurile, dar daca o faci sa fie dupa ce ai inmuiat fata in aburi de ceai de musetel si cu grija.
Alimentatia de asemenea influenteaza aparitia cosurilor asa ca ai grija ce consumi. Mai usor cu fast-foodul, salam, snacksuri, bauturi acidulate, dulciuri etc.
Sper sa fi ajutat.