| An0nim0000 a întrebat:

De la ce varsta ai voie sa iti pui septum? Eu am 14 ani si acordul parintilor, as vrea sa mi-l dau la salon cu acordul lor pentru a evita infectiile si vreau sa stiu daca se poate de la 14 sau 16.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

De la 16 cu acordul parintilor, 18 fara.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

"Interventia se practica incepand cu varsta de 17 ani, pana la maxim 65 ani daca organismul este echilibrat si nu are alte boli. Nu are legatura cu anotimpul, putem sa o facem chiar daca afara este ger sau canicula.

Este o interventie strict in interiorul nasului, nu se vede nimic la suprafata.
Atentie: nu o confundam cu rinoplastia, unde trebuie modelat osul nazal la exterior. Aceasta operatie se face cu anestezie generala, adica pacientul este adormit complet; astfel chirurgul are confortul de a opera in liniste pentru ca pacientul nu se misca, iar pacientul are confortul de a nu simti nimic.

Interventia dureaza intre 30 si 60 minute..."