| Ramo137 a întrebat:

De unde iau un exemplu scris simplu, despre: "Tema si viziunea despre lume intr-un roman interbelic studiat "

Interbelic ce inseamna mai precis?

Dar roman psihlogic? Care ar fi acela?

si inca ceva, daca scrii mai putine cuvinde de 600 (minimul cerut la bac), nu iti mai puncteaza nimic din ce ai scris?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ba da, iti puncteaza, e un barem, se acorda puncte pe niste idei pe care trebuie sa le spui acolo, pentru redactare, pentru...
Sa zicem ca scrii 400 de cuvinte, o sa depuncteze putin, dar daca scrii mult mai putin de 600 nu cred ca iti mai ia in considerare, oricum 600 cred ca e minim, adica eu stiu ca cere intre 600 si 900, e ideal sa te aproprii de 900, nu are nimic daca depasesti.

Roman interbeli= roman scris intre cele doua razboaie mondiale...
Romanul psihologic adopta teme specifice, de exemplu in "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" personajul principal e inadaptat in lumea in care traieste, are framantari interioare...

O sa vezi tu, cred ca acum ai trecut a noua sau a zecea, bucura-te de vacanta.

| Ramo137 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Am 20 de anii si am picat bacul, incerc sa il iau.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Ramo137):

Hmm, cam nasol. Fa meditatie cu cineva, dar e cam scurt timpul, invata sa faci foarte bine prima parte, dupa vezi tu cum faci si pe la a doua ceva si invata si pentru a treia operele mai cunoscute.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Interbelic= perioada dintre cele 2 razboaie mondiale si intra
Ion
Ultima noapte
Baltagul/Crenga de aur
Enigma Otiliei
PSihologic
Ultima noapte
Morometii
Enigma Otiliei, dar aici sunt discutii, unii zic ca e, altii ca nu e.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adry05):

Serios? Morometii este roman "interbelic"?

Vezi ca foarte multi au picat bacul, aplicand aceasta cretinitate.

| Adry05 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mi-a scapat.
E postbelic.
Eu l-am luat cu 8, 7 la romana asa ca nu ma includ. happy

| Adry05 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba nu, zisesem bine, reciteste ce am scris.
Am pus o alta categorie, roman psihologic si acolo am introdus morometii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adry05):

Da, acum am vazut si eu. My bad.

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Ai aici niște materiale foarte bune pentru română (materialele la română, pe lângă eseuri, conțin și un tabel foarte folositor apropo de întrebările tale legate de romanul psihologic, cel interbelic etc): https://www.facebook.com/Vreau-să-iau-BAC-ul-521961071330886/? ref=aymt_homepage_panel
Dacă scrii mai puțin de 600 de cuvinte îți va fi punctat ceva, dar foarte puțin.