| Baw a întrebat:

Deci, am 2 prietene considerate BF de aproape 8 ani, iar de un an am impresia ca ele doua ma folosesc, ok, am inteles sau imprietenit cu un un grup dar totusi nu ar trebui sa neglijeze prietenia noastra. Nici nu se mai deranjeaza sa ma cheme si pe mine atunci cand ele ies afara, nu le pasa parerea mea, iar atunci (rar) cand ies cu ele sunt total invizibila, desi sunt langa ele, mai si intreaba " unde e X?". Am inceput sa ma satur de ele si as vrea sa imi fac, sau sa intru intr-un grup deoarece cu ele nu se mai poate. Dar sunt timida, si nu ma integrez repede. Am inceput sa nu mai ies deloc, sa stau inchisa in camera ema uitanduma la pereti si la monitor. Chiar nu stiu ce sa fac, dar singuratatea asta e groaznica... Ce ati face in locul meu? sad

3 răspunsuri:
| Butterfly ^_^ a răspuns:

Buna intrebare!happy
Mai intai as incerca sa ma imprietenesc cu cineva. cu o persoana careia nu i-am dat 'multa atentie'. Apoi ar fi cea/cel mai buna/bun prieten[a] a[al] meu[mea].
Si cu timpul mi-as face mai multi prieteni.
Daca nu reusesti sa intri intr-un grup. incearca sa-l creezi chiar tu!:*
Si nu uita. fii tu insuti! Doar atunci o sa reusesti sa-ti faci prieteni.

| dianaBanana a răspuns:

Uite.si eu am fost in situatia ta, am incercat sa vorbesc cu cea care ma foloa, ca sa iti explic: Maria este prietena mea cea mai buna, o cunosc de and m-am nascut, cu Miruna, m-am imprietenit acum cam 5 ani, la un momentdat, Miruna denvenise prietena mea si nu o mai bagam ekloc in seama pe maria, am fost nevoita sa discut cu miruna{ ceea ce te sfatuiesc sa faci si u} si i-am mai acordat o sansa, ei bine nu a fost in stare sa se linisteasca si casa mea devenise brusc si casa ei, asa ca am vb cu maria si ne-am gandit sa o excludem din clubul nostru, acum am o prietena foarte bune, doar pe maria, ai grija, si la tine s-ar putea sa se intample akelasi lucru : sa crezi ca amandoua te folosesc, sa incerci sa te integrezi altundeva si ddefapt doar una te foloseste si cealalta se ia dupa ea.in speranta ca o vei baga in seama, vb cu ele, daca nu se poate, NU SE POATE, cu timpul toti sa-ti faci prieteni si dusmani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt în locul tău şi te înţeleg perfect.Eu una ies şi ma plimb prin parc. Mă înţeleg bine cu o colegă şi ies cu ea. Dar logic, ea vorbeşte la telefon cu iubitu' tot timpul şi eu merg pe lângă ea.Altceva nu am ce face.Bate timiditatea, nu te lăsa bătută!