| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am 2 prietene in clasa, una fff buna (bff) si cealalta e o pr buna, de mai mult timp, si sunt foarte diferite si eu cu bff vorbesc despre cealalta si ea o considera putin nesimtita ca mine de altfel, pt ca ea chiar e nesimtita uneori, si nu stiu cum sa fac ca cele doua sa nu se mai inteleaga si sa nu stea impreuna pt ca bff o considera prietena asa si asa, si cealalta o considera pe bff prietena buna, ideea e ca știu ca pr mai nesimtita nu e o persoana prea draguta si o va rani la un moment dat pe bff si nu vreau, cum le as putea separ, ideea e ca eu sunt bff pt amandoua, dar doar una bff pt mine, si please nu vreau raspunsuri de genul:"esti o persoană rea ca vrei sa faci asta si etc"ideea e ca stiu ca fac ce e mai bine, dar nu prea stiu cum as putea sa o fac happy

Răspuns Câştigător
| Nika29 a răspuns:

Poate le cunosti mai bine si de aia asa spui, ca mai bine ar trebui sa le separi. 1)Deci sa ne gindim, daca spui ceva minciuni unei si alteia, ca ambele se urasc si tot asa etc. ele totuna vor afla si tu vei fi pentru asta numai vinovata. Daca le separi in asa mod poti sa devii inca izolate de ele si fara tine vor prieteni bine. Asa ca mai bine exclude asta din cap.
2) Sa te starui pe cea la care tii mai mult, sa nu-i deai voie sa petreaca mult timp cu cealalta. Deci ideea nu-i rea, dar baga de seama sa nu observe ce faci
3) Cred ca cea mai buna idee e sa vorbesti cu prietena, care-i ameninteaza durere din partea cealaltei, sa-i spui parerea ta despre ce simti si ce stii. Faza buna e ca tu i-ai aratat ca te ingrijorezi pentru ea si ea va lua decizii. Decizia desigur va ramine dupa ea.
Al 3-lea argument cred ca este cel mai nobil si convenabil pentru tine, fiindca chiar daca prietena data va gresi, ea va sti cine a avut dreptate.

2 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Probabil stie si,, bff'' tau ce-i mai bine pentru ea.
Daca vrei sa iti fie si tie bine, eu ti-as sugera sa nu te bagi atat de tare. Lasa lucrurile sa decurga normal. Da' ma rog, e treaba ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu crezi ca stii ca e bine ce vrei sa faci, dar asta nu inseamna ca asa si e.
Oricum, mi se pare ciudat ca zici ca amandoua iti sunt prietene bune, daca gandesti asa cum gandesti.