| natacute a întrebat:

Am 3 prietene care am impresia ca ma bârfesc si fac anumite chestii din rautate.Adica, imi trimit câteodată poze cu ele impreuna si ele nu prea vor sa stea cu mine, ele sunt in clasa cu mine.Dar daca nu vom mai fi prietene o sa mai am o prietena falsa si una destul de draguta. Si plus ca pe cele trei fete nu prea le suport.Cum sa le spun ca nu mai vreau sa fim prietene? Sau sa le spun sa nu mai fim bff si doar prietene?
Va rog un sfat...

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu trebuie sa te explici in fata nimanui, le refuzi cand e vorba de iesit cu ele pana se raceste prietenia de la sine, nu are rost sa stai cu ele daca nu te simti bine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incercati sa discutati.Le spui ca nu te mai simti bine in grupul lor, prin anumite gesturi pe care le fac.Sa trimiti poze nu mi se pare chiar asa o rautate.Ca regula generala, nu trebuie niciodata sa iti ceri scuze pentru ca doresti sa pleci de langa persoanele care nu iti fac bine. Daca nu rezolvati nimic, fiindca tind sa cred ca e doar o mare neintelegere, atunci nu-i nimic, chiar nu-i capat de lume.Prietenii vin si pleaca.

Sfatul meu e sa te feresti de prietene false, de fatada, caci decat asa mai bine e sa fii singura.Cauta sa petreci timp cu cea de care zici ca e mai draguta, preferabil si cu mai mult bun simt, sper?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le spune nimic.
Orice prietenie se stinge ca un foc pe care nu mai pui lemne.
Te porți prietenos dar rezervat cu ele și dacă te întreabă dacă ești supărată să răspunzi așa:orice s-ar întâmpla nu trebuie sa rămânem supărați!

| BobTheCat a răspuns:

Daca iti fac asta, nu iti sunt BFF, nici macar prietene. In plus, daca nu le suporti, nu vad de ce ai mai vrea sa ai de a face cu ele.
Daca vrei sa fi directa, ai putea sa le spui ca ai observat ca nu mai prea vor sa petreaca timp cu tine, ca in timp v-ati schimbat si ca esti de parere ca ar fi mai bine sa deveniti simple colege.
Totusi, o alta metoda ar fi sa nu mai discuti cu ele asa de mult si sa te distantezi incet de ele. Daca zici ca oricum nu mai vor sa petreaca timp cu tine, nu cred ca le va deranja prea mult, ba din contra.
Mult succes! happy