| Myrru a întrebat:

am o problema, va rog sa cititi tot! Pana acum eu si prietenele mele stateam tot timpul impreuna, parca eram legate de-o lalta(doar la scoala) cam din clasa a 5-a, acum suntem a 7-a si am observat ca daca stam tot timpul impreuna ceilalti prieteni de la scoala ne considera inchise/retrase doar noi trei, eu si una dintre prietene ne cunoastem de 9 ani, de cand am mers prima data la gradinita, iar cu cealalta din clasa a 5-a. Eu si cea cu care ma cunosc mai de mult timp am hotarat sa stam si cu alti prieteni sa mai iesim si singure la scoala nu tot impreuna si am incercat sa ii explicam si celeilalte asta dar nu intelege prima data a crezut ca nu mai vrem sa fim prietene cu ea, a interpretat totul gresit, dar a inteles in mare parte, iar prietena cu care ma cunosc de mai mult timp a inceput sa iasa si singura cu alte fete iar pe mine nu ma deranjaza dar pe cealalta prietena da, si se tine intruna dupa mine eu vreau sa mai socializez si cu alte persoana sa nu stau asa inchisa doar intre noi, dar ea nu intelege nu merge singra nici macar pana la baie si acolo ma cheama sa merg cu ea si daca nu merg se supara rau, daca merg undeva vine si ea iar daca cealalta prietene (pe care o cunosc de mai mult timp) vorbeste cu alte fete ea zice uite sta cu aia(si devine geloasa) si zice hai sa o chemam cu noi, dar ea nu poate sa stea doar cu noi trebuie sa socializeze si cu altcineva...Cum sa o fac sa inteleaga? Help va rooogggg!

9 răspunsuri:
| papusica987 a răspuns:

Buna.de ce nu incercati sa socializati si cu alti copii TOATE nu separat, are si ea dreptate, poate ea nu are alti prieteni in afara de voi si de aia se simte asa.

| Myrru explică (pentru papusica987):

Papusica987- ea are o gramada de prieteni mai ales pe facebook are aproape 1000 dar ea nu stie sa socializeze in ciuda faptului ca vorbeste fff mult, si ea vrea mereu sa stea doar cu noi si cand sta cu noi nu ne lasa sa socializam si cu altii ne cheama sa mergem imediat de acolo in clasa sau in alta parte, nu ne lasa sa respiram daca vorbim cu alte fete devine geloasa si se supara imediat...

| papusica987 a răspuns (pentru Myrru):

Mai incercati odata sa ii explicati...
chiar daca veti vorbii si cu altii asta nu inseamna ca nu o sa mai fiti in continuare cele mai bune prietene

| Kylexy a răspuns (pentru Myrru):

Hello tu ai da 10 prieteni pe care ii cunosti pe 1000 de pe face book esti mica dar gandeste un pic mai rational
Hai sa te fac sa intelegi :
Tu ai da telefonul pe care il ai pe un alt telefon care nu are camera mp3 si tot ce ii este necesar unui telefon de generatia a 2?

| Myrru explică (pentru Kylexy):

Nu dar asta e altceva...De exemplu tie tiar place sa stai tot timpul inchis ca intr-un cub din care nu poti sa iesi si sa se tina cineva intruna dupa tine sa nu te lase nici macar sa vorbesti cu alte fete si sa te imprietenesti sau sa creezi alte relatii de prietenie de durata cu altcineva? La asta te-ai gandit?

| Myrru explică (pentru papusica987):

Papusica987- ai mare dreptate in ceea ce spui, o sa incercam sa ii mai explicam inca odata...si vreau sa va spun ca a existat si momentul in care ea m-a chemat sa merg cu ea pana undeva si eu am zis ca poate sa mearga si singura pentru ca erau nici macar 5 pasi pana acolo iar ea s-a suparat si nu a mai vorbit cu mine...sad

| Kylexy a răspuns (pentru Myrru):

Pai asta depinde de gandirea ei, de firea ei, de mai multi factori.
Poate voi sunteti mai tupeiste si poate in gandirea ei isi spune ca daca va faceti alte prietene pe ea o sa o uitati. incercati si explicatii cum sta treaba.

| papusica987 a răspuns (pentru Myrru):

sad

| DanYels a răspuns:

E complicat dar incearca sa-i explici ca trebuie sa iti faci noi prieteni etc.