| Sandhya a întrebat:

Deci, am luat decizia de a da la facultatea de medicina.Acum sunt clasa XII, pregatire la chimie am inceput sa fac din clasa 11 sem II dar pe vara nu am mai facut deloc, iar la biologie in prima saptamana de scoala am avut prima meditatie.
Ideea este ca tot timpul meu liber mi-l ocup cu invatatul, cum vin de la scoala mananc, ascult ceva muzica, caci din pacate nu pot dormi trec vreo 2 ore din timp si apoi pana seara tot invat.
Dar... oricat m-as stradui sa retin pe moment reusesc dar la grile nu prea mai stiu si le incurc.
Cum credeti voi ca as putea sa retin mai usor, ca pe toceala nu ma axez x_x.Ati trecut cumva prin asa ceva, cum sau in situatii asemanatoare cum ati facutsad
Multumesc anticipat, dau funda pentru ceva sfaturisad.

Răspuns Câştigător
| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Nu vreau sa iti schimba decizia acum, dar crezi ca pe viitor vei reusii sa inveti? La medicina ai de invatat foarte mult, carti intregi, intr-un timp limitat, este foarta multa informatie. Cedezi un pic, de unde stiu? Am prietene care au dat la medicina, singura alinare este ca le place medicina, dar in rest mereu se plang ca este foarte greu. Mananca ciocolata, ia lecitina, poate asa vei retine mai usor. Invata 1-2 intens, dupa dormi un pic, chiar ajuta!(mintea odihnita, etc). Multa bafta! Seara buna!

2 răspunsuri:
| Sandhya explică:

sad

| capsunicamar a răspuns:

Buna happy Medicina e frumoasa, bravo pentru alegerea ta!

Si eu voi dori sa dau la medicina cand va fi vremea. Am citit pe internet despre metoda memorii vizuale este destul de interesant, nu am incercat inca. Daca nu incearca sa iti faci un sistem de invatare. ( stiu ca suna complicat eu nu am inteles nici o data cum.) dar intreba-ti profesorii poate te ajuta.

Mai mult de atat nu stiu ce sa zic, invata cu drag si va fi bine!