| CraZyLiTlEmE a întrebat:

Deci...am niste colegi foarte,foarte enervanti(unii dintre ei... aproape toti)! Isi aduc telefoanele la scoala, se imbraca cu nu stiu ce firme, injura(parca ar fi drog*ti scuze de expresie) si fac misto 24 de ore din 24! Am o colega cu care stau mai mult si cu care ma inteleg mai bine decat cu celelalte! Stau mereu cu ea, si ea cu mine(la scoala)! De exemplu cand se imbraca cineva urat, sau isi prinde parul nu stiu cum ei comenteaza aiurea(chiar si daca coafura este frumoasa).Deci..nu pot sa exprim in cuvnte cat de enervanti sunt! Inainte ne intelegeam foarte bine cu ei,ne ajutam unii pe altii, eram uniti! Dar acum?! Uneori spun ca sunt "tocilara"(pantru ca invat uneori prin pauze, dar nu mereu).dar tocilara asta cum spun ei ii ajuta la teste sau cand ii asculta! Intr-un cuvant sunt niste MISTOCARI! Dar gata! Acum vreau sa ma schimb! Sa numai fiu fata aia buna care ii ajuta pe toti si care are mereu o idee! O sa fiu si eu "rea"! Si atunci ei o sa vada ca chiar m-am schimbat! Nu stiu..Niste sfaturi?!

Răspuns Câştigător
| Inuh a răspuns:

Exact la fel este si viata mea. Exact la fel sunt si colegii mei, deci te inteleg. Si eu mi-am spus mereu:"Ajunge! Vreau sa ma schimb.Sa nu mai fiu fata aia buna de pe urma careia profita toti."Insa este greu. Faptul ca ei vorbesc urat, injura sau isi bat joc de altii nu demonstreaza decat ca nu au cei 7 ani de acasa si ca parintii lor nu au stiut sa-i educe. Eu iti dau un sfat. Fii o persoana buna in continuare fiindca Dumnezeu vede ceea ce face fiecare om si crede-ma nu merita sa te schimbi doar din cauza unor colegi. Asta nu inseamna ca atunci cand ei nu invata tu trebuie sa le dai.Nu! Invata sa-i respingi folosind cuvinte frumoase, intelepte.Arata ca esti mai sus ca ei si ca nu vor ajunge niciodata la nivelul tau. Peste cativa ani tu vei ajunge ceva in viata si asta doar pentru ca esti "tocilara", iar ei vor regreta ca nu au invatat cand a trebuit. Cat despre faptul ca rad de felul cum sunt imbracati unii, fiecare e frumos in felul lui si fiecare are o personalitate si nu merita sa te schimbi din cauza unor astfel de persoane. Fii tu insati si nu vei regreta! big grin

| CraZyLiTlEmE explică (pentru Inuh):

Ms. mult! Chiar imi place cand in sfarsit cineva ma intelege! Chiar la asta ma gandeam acum...ce sa fac?! Dar chiar asa am sa fac! Imi ziceam in capul meu: ''Oricum chiar daca sunt ''tocilara'' eu o sa ajung ceva in viata, iar ei vor rgreta mai tarziu! Asta i-am spus si mamei mele! IAr eu nu le dau sa copieze, doar uneori...toti din clasa vor sa copieze de la mine, iar eu le dadeam, dar numai! Stii de ce le dadeam?! Pt. ca de fiecare data cand zic ei sa l dau eu zic NU si dupa aia spun ca sunt o nu stiu cum, si ma jignesc..Doar atat pentru asta am sa ma schimb! Ms de sfat! Fundita mare!happy

| Inuh a răspuns (pentru CraZyLiTlEmE):

Ma bucur ca te-am ajutat, chiar te inteleg. Si sa stii TUPEUL inseamna NESIMTIRE. happy

| CraZyLiTlEmE explică (pentru Inuh):

Ms de ajutor! happy

7 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Stiu ca o sa fiu crud pentru ce voi zice in continuare. dar. sper ca intelegi ca nu se va schimba cu nimic situatia. Peste cativa ani va fi poate diferit. dar in realitate atunci cand te confrunti cu cv. atunci e greul. Dar na. ma gandesc ca deja tiai ales raspunsu.

| CraZyLiTlEmE explică (pentru Cloudless):

Da, mi-am cam ales raspunsul! Oricum mersi de ajutor! big grin

| spike625 a răspuns:

Nu inteleg ce e rau in a-ti aduce telefonul la scoala

| BlueZet a răspuns:

Cei "tocilari" ca tine, ajung sa ii conduca pe cei care fac misto, deci stai linistita ca pe termen lung tot tu iesi in avantaj.