| didi66 a întrebat:

La mine in clasa sunt 2 pupeze sau cum vreti sa le spuneti...cu una eram prietena,am stat in banca,o ajutam mereu,iar cu cealalta ma intelegeam ca amica,
in fine, acum 2 saptamani prietena cea mai buna de-a primei fete a plecat intr-un cantonament si astfel ea (fiind foarte rasfatata si obisnuita ca toata lumea sa o admire) a mers sa cerseasca atentie la cea de care va pomeneam.
Acum se comporta ca doua pupeze pentru care viata inseamna doar popularitate, baieti(chiar daca sunt pe dinafara la subiectul asta),stresul parintilor,ca profii sunt enervanti, ce pacat ca nu sunt surori, machiaje, style (chiar daca nici aici nu au de ce sa se bage pentru ca au doar 13 ani )si tot felul de porcari de astea.
Pana atunci abia se salutau, iar acum se crizeaza ca s-au pupat cand au venit la scoala...penibil,asta inseamna cearta la ele.
De atunci tot ce mai valorez eu pentru ele e ca le dau temele.
Nu ca nu pot trai fara atentia lor, doar ca nu stiu ce sa fac sa nu mai trebuiasca sa am nici o legatura cu ele..am incercat sa le evit,dar daca o data nu le bag in seama si nu le ajut cu scoala se crizeaza si intreaba ce am cu ele, iar eu nu pot sa ii spun ca nu o suport pentru ca asa sunt eu ( nu am treaba decat cu "printesa"(adica prima fata) pentru ca ea se comporta asa, cealalta e de treaba dar nu stiu de ce sta cu ea).
Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| mara67 a răspuns:

Nimic nu e stabil... daca s-a intamplat sa se "intalneasca" e mai bine ca ai aflat cum sunt ele de fapt si ce valorezi tu pentru ele
banuiesc ca mai aveai prietene...incearca sa te axezi pe una sau doua prietene pe care le cunosti foarte bine si stii ca sunt de incredere si de nadejde
spune-le si lor povestea aceasta si poate te vor sfatui ele mai bine deoarece te cunosc(dar nu ca sa va faceti un fel de alianta impotriva lor..asta e cam de gradinitalaughing )
nu le mai baga in seama, daca nu le suporti lasa-le in pace, nu mei vorbi cu ele si daca iti spun : imi dai si mie tema la romana ca ma omoara profa daca nu o fac, iau patru etc.
spui frumos(nu nervoasa) "nu, poti sa o faci si singura " si daca sunt asa de bune prietene "vor lucra impreuna" laughing si vor face cumva rost
si daca faci asa un timp, la un moment dat o sa inceapa sa isi faca singure temele pentru ca voi sti ca nu mai au hamal care sa i le faca
si astfel nu te vor mai baga in seama si nu vei mai avea nici o legatura cu ele

5 răspunsuri:
| ByaNca26 a răspuns:

Le poti ignora si mai bine le spui in fata tot k doar nu vor fi suparate pan la nesfarsit. si in plus adica nu o suporti nu ar trebui sati pese de ea. daca se supara sai fie de bine iaca nu mai poti tu. lasale in pace si isi vor da seama la un moment dat daca vor vedea ca le eviti. si pot sa spuna ca ai ceva cu ele dar nu le baga in seama. lasale pur si simplu in pace si isi vor pune un semn de intrebare.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Penibilstraight face Nu le bagi in seama, simplu si usor.Prea multa importanta strica. Iar daca se supara pe tine pentru ca le eviti si nu le bagi in seama,(se crizeaza) Da`le niste replici [Dureelove struck] Gen: Auzii Papuusaa da nu m-ai mai gasit pe google dimineata asta, sau ce vrei cu mine? Si le trecee instant..lasa`le sa se crizeze, apoi vor fi invidioase pe tine, vor cauta ele sa fie ca tine.:* Baftaa (P.s: Evita`lee! Ca nu`s de tinee!)

| Anonymous1995 a răspuns:

Sincer?! nu le mai da temele si nu o sa te mai bage in seamahee hee. FUNDA?

| pavdany92 a răspuns:

Tu nu esti obligata sa le faci lor temele sau orice alceva e decizia ta daca vrei sau nu, ori nu le mai iei in seama si nu le dai temele ori le zici direct pe fata ca nu vrei si gata e tema la care tu ai lucrat sa le faca singure, daca intreaba de ce? sau ce ai cu ele?, spune-le ca nu esti obligata sa le ajuti sau ca ai altceva de facut
succes

| Iulia29 a răspuns:

Eu zic sa ii spui asa pe un ton calm, placut si ambiant tot ceea ce crezi. N-ai de pierdut nimic! sau pur si simplu nu le mai dai atentie. si timpu le rezolva pe toate.