| ZuzaPinky120 a întrebat:

Deci...am o prietena foarte buna, o stiu din totdeauna ( de cand eram in scutece pentru ca suntem vecine) si intre timp m-am imprietenit cu o alta fata sa spunem A si B (nu vreau sa dau nume). Si eu cu fata aceea B ne intelegeam extra bine, chiar daca nu ne cunosteam de mult timp. A a devenit geloasa si m-a pus sa aleg intre ea si B. Nu am putut alege si i-am spus c le aleg p aman2. Ea s-a suparat dar a acceptat ideea. De fecare data cand eram cu ea ma intreba: " cine iti e mai buna prietena?", "daca noi (A si B) eram in pericol pe cine ai salva prima?". Si eu trebuia sa ii spun c pe ea ca sa nu se supere. B nu m-a intrebat niciodata din astea. Si intr-o zi eram pe la B si m-a sunat A. Mi-a cerut sa ies pe la poarta. I-am zis c sunt pe la A. Ea s-a suparat si mi-a spus ca daca vreau sa raman cu ea, cu care eram prietena de 2 luni bine, dar cu ea cu care eram de cand eram mici sa nu mai discut. I-am zis c mai stau o ora si apoi vin. Ea a zis ok. Dupa o ora m-a sunat si i-am spus c nu pot iesi c m-a pus mama sa fac curat in baie. Mai tarziu cand am plecat de la A m-a vazut. I-am spus c ma trim tata sa ii dau cv... dar nu ma crezut. Nici acum nu mai vb. a trecut o saptamana. Cu B pot sa fiu eu, nu trebuie sa ma ascund. Pot sa-i spun orice. B e tare drg, e frumoasa, desteapta, e funny happy, A e adolescenta perfecta, totul la scoala se invarte in jurul ei. Dar nici B nu e perfecta. Ei ii e frica sa nu fie barfita si sa nu zica ceva prietenele ei. Intr-o zi i-am dat un pacet de biscuiti si la scola i la dat unei prietene zicand : mie nu imi place ce mi-a luat SORAMEA. Ial tu. Eu nu m-am suparat c i la dat, m-am suparat c a zis c ii la luat sorasa. Eu pe cine sa aleg? Ce sa fac? A sigur nu o sa mai vb c mine. Dau funda la cel mai bun raspuns. (a. p. aman2 sunt in clasa a8 a, iar eu sunt in clasa a 6a)

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

La chestia cu scutecele dă-mi voie să nu te cred.
Cred că ai depășit-o pe fetița aia, dată astăzi la televizor, că vorbește de la vîrsta de 6 luni, și că deja vrea să meargă la școală.

| ZuzaPinky120 explică (pentru corolav):

Nu am inteles ce ai vrut sa spui.....reformuleaza plz...

| corolav a răspuns:

Formularea ta „de cînd sîntem în scutece, pentru că suntem vecine" e absolut imposibilă și ilară în același timp.
Cum poți fi cunoscut cu cineva la vremea „ cînd eram în scutece", cînd asta înseamnă vîrsta de pînă la 1 an, cînd tu nu ai cunoscut în această perioadă pe altcineva decît pe mama ta, și cu a tît mai puțin pe cineva cu care erai vecină?
Dați drumul la vorbe fără să a le și gîndi și fără a le așeza în contextul necesar înțelegerii lor de către cei ce le citesc.
Nu mai comentez!

| rutanklan a răspuns:

Pe nici una. Lasa-le sa se bata pentru tine big grin

| ZuzaPinky120 explică:

Trebuie sa aleg una...