| 女明DongRi a întrebat:

Deci am o problema. poate pentru unii stupida, poate pentru altii intr`adevar gravalaughing. Luni sau marti dau proba la sport- saritul la capra- problema mea este ca nu prea ma descurc si mi`e frica sa nu cad, si am senzatia sa am opresc la trambulina. Daca a`ti patit ceva asemanator puteti sa ma ajutati cu sfaturi si cei care se descurca sa`mi spuna cum se sare binebig grin.Multumesc mult; x. app Fundahappy

Răspuns Câştigător
| allepurple a răspuns:

Vaaai, parca as fi scris eu intrebarea ta happy Crede-ma si eu am trecut prin asta chiar saptamana trecuta. Dar pana la urma am reusit sa sar si sa iau un 9 cu indulgenta. Iti recomand sa nu te concentrezi la trambulina, ci la capra. Deci sa-ti spun cum gandeam eu cand saream. Ma puneam sa fug fixand capra cu privirea, ajungeam la trambulina si dintr-un pas saream pe ea si ma uitam la capra. Imi puneam mainile pe ea (nu stiu exact in ce moment laughing ) si treceam dincolo de ea. Cel mai si cel mai important lucru este sa sari cu toata puterea pe trambulina si sa te coordonezi incat sa nu sari prea de departe si nici sa nu ajungi sa te urci pe trambulina pana la picioarele caprei. Ee de multe ori faceam greseala aceasta, nu reuseam sa ma coordonez sa sar cum trebuie pe trambulina. Dar acolo e momentul cand trebuie sa fii atenta, dupa aia pur si simplu te arunci si te lasi in voia gravitatiei. Cum ai pus primul picior pe trambulina, cum sari. Nu stiu cat de lunga e platforma trambulinei la voi, dar nu trebuie sa ajungi sa faci fapi pe trambulina caci ratezi "decolarea". Apoi daca reusesti sa depasesti etapa saritului pe trambulina si reusesti sa ajungi sa iti treci fundul de capra, trebuie sa mai fi atenta sa iti intinzi picioarele (sa te cracanezi). E cam greu sa iti amintesti ambele lucruri (saritura si cracanatul) dar cu putina practica de obisnuiesti. Si nu are de ce sa-ti fie frica de capra ca nu cazi si daca cazi atunci nu ai ce pati. Capra de la noi de la scoala este schioapa de un picior si sta sprijinita de saltea iar la alt picior e prinsa cu o foarfeca in loc de surub, si tot am sarit peste ea chiar daca aproape dupa fiecare saritura se clatina sau cadea. Dar nu s-a intamplat nimic chiar si asa. Iti dai seama ca la o capra sanatoasa cu atat mai putin are ce sa se intample.

4 răspunsuri:
| 女明DongRi explică:

Ms mult, dar mie imi tremura si picioarele cand alerg spre trambulina. am sarit o data si profa o zis ca e bine dar n`am mai avut apoi curaj inca o datalaughing

| 女明DongRi explică:

Azi am dat proba si inainte de proba am mai exersat, nu prea m`am descurcat, dar cu toate astea am sarit mai cu incredere si la proba spre surprinderea mea am sarit mai bine ca niciodata de 2 ori si am luat 10! si acum nu`mi vn sa credbig grinlaughing)

| Tzuc a răspuns:

Deci exact aceeasi problema am si eulaughing.si eu am dato saptamana trecuta si muream de frica(ca in fiecare an). prima oara eu am sarit doar pe trabulina in sus.Imi era frica sa sar dar am zis ca "asta e. oricum trebuie s-o fac" si am sarit si chair f bine. Dupa prima saritura deja iti trece frica.Este foarte usor, credema.Gndestete ca orice ai face trebuie sa sari si nu ai nimic de pirdut.o sa vezi ca dupa ce sari odata nu iti mai e fricawinking:*. Bafta!happy

| allepurple a răspuns:

Pai daca ai sarit o data si profa a zis ca e bine, esti pe drumul cel bun. Chiar nu trebuie sa-ti fie frica. Nu cazi, nu te darami cu capra, nu te opresti la trambulina, ci sari cu putere pe ea. Bate-o! Si pe ea si pe caprawinking laughing