| aleewxy a întrebat:

Deci, incep direct fara alte chestii ciudate, am aproape 15 ani și ma simt pierdută. (M-am saturat sa aud aia cu "ai 15 ani, ce greutati ai tu pe cap") am greutatile mele, gandurile, durerile etc etc. Simt cum viata trece pe langa mine, simt ca nu fac fata sau ca nu am ce cauta aici. Nu ii rog pe ai mei sa ma duca la psiholog pentru ca nu o vor face pentru ca "este doar o faza". Dar adevărul e ca faza asta a durat 4 ani deja și vreau sa înțelegem ca generatia din care fac parte este una foarte nasoala. Sincer, vreau doar sa aud vocea cuiva, sa simt atingerea cuiva, vreau sa simt ca sunt aici, psihic și fizic, vreau sa știu ca traiesc. Am obosit sa vad cum altii se distreaza și eu merg cu castile in urechi 24/7 gândindu-ma la ce fac gresit, ce nu am făcut bine, ce trebuie sa mai fac sa ma simt bine. Sa simt ca merit și eu sa fiu aici...E dureros sa nu ai cu cine sa vorbesti, e extrem de dureros sa ajungi sa iti versi durerea online si cel mai tare doare sa ai încredere in oamenii din mediul online decat in cei pe care ii cunosti sau credeai ca o faci...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti bati capul cu probleme pe care le inventezi, dar nu le ai tu in realitate, de aceea iti faci singura rau.

Este dureros sa nu ai cu cine vorbi pentru ca tu singura ai ales sa te izolezi de colegi si sa nu-ti faci prietene. De ce?

Lasa naibii online-ul ca acolo este o viata ireala, una plina de minciuna, ura, rautate, fa-ti o prietena in viata reala, dintre colegele din clasa sau vecine cu care ai copilarit si iesiti afara, plimbati-va, invatati impreuna, comunicati impreuna.

Ai doar 14 anisori si viata este frumoasa, griji nu sunt, ca-i doar de mers la scoala si invatat, de restul se ocupa mami si tati.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu trebuie sa te rogi de parinti sa te duca la psiholog.Din moment ce esti eleva, ai dreptul la sedinte gratuite la psihologul scolii(daca aveti unul). Daca nu, vorbeste cu diriginta/dirigintele tau despre cum poti proceda.

| Hyperion7 a răspuns:

E normal ca la vârsta ta să simți diferite sentimente și mai ales sa dorești o relație,că asta înțeleg că dorești,dar toate la timpul lor până la urmă și,decât cu un iubit toxic care sa te facă să te simți pierdută mai mult timp,mai bine fara,crede-ma,știu ce zic.
Btw,daca vrei sa discutam mai multe în privat, despre orice (sunt deschis spre orice tema sau mă rog, aproape orice), sunt aicibig grin
Daca vrei totuși, scrie-mi aici și discutam mai multe!
https://instagram.com/introvertitullll?igshid=MzMyNGUyNmU2YQ==

Bafta!

| VoidEternal a răspuns:

Mai scoate căștile din urechi dacă vrei să îi asculți și pe alții. Daca te gândești la ce faci greșit, începe chiar cu asta.

Având genul asta de atitudine închisă e normal să fii văzută ca un outsider pentru că te rupi voluntar de lumea din jurul tău.

Orice adolescent de pe lumea asta s-a simțit singur și neînțeles, toți am avut gânduri negre, toți am crezut că nimeni nu mai simte ca noi.

Încearcă să fii mai prietenoasă, mai deschisă, mai prezentă, pune-te in situații în care să poți fi inclusă, fă-le celor din jurul tău mai ușoară misiunea de a te coopta în diferite activități.

Citește. Învață despre tine, despre viață, ești abia la început, ai multe de înțeles despre lumea în care trăiești.

Dă-ți timp, nu exista o vârstă limita până la care trebuie să înțelegi cine ești și ce rol ai.

https://youtu.be/sTJ7AzBIJoI?si=6oeDyGvtE4Bns1ar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă o seara telefonul și laptopul și mergi afara fără ele! Ca în anii 90 unde chiar se trăia viața! Nu vei regreta și depresia va trece curând! Îți garantez!

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Eu cred ca e imposibil sa n-ai la scoala o colega, doua cu care sa nu te intelegi. Initiaza o iesire afara, o iesire in parc, la cafea, etc. Probabil vor fi incantate de sugestia ta si va veti distra.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Sunteți o generație care a trecut printr-un stres incredibil în ultimii ani, pandemie, război, inflație, lucrurile acestea își pun amprenta și pe un om matur, darămite un copil.
În timp vei învăța să îți trăiești viața și cu bune, și cu rele, ba chiar vei fi fericită.
Învață să te bucuri de lucrurile simple.
Să știi că fericirea afișată în online este mai mult de fațadă, rețelele sociale sunt o otravă pentru generația tânără, Tiktok, Instagram, distrug psihicului.
Acestea arată o imagine îngustă a realității, dacă ne uităm pe net vedeam numai fotomodelele suple și bogătani pe iahturi, dar lumea nu trebuie să fie numai așa.
Sper să treci cât mai repede peste aceste stări!

| Alecsandru322 a răspuns:

Sa simiți nevoia de afecțiune este foarte normal. Oamenii din ziua de azi sunt perverși și rai mulți dintre ei, dacă îți știu slăbiciunile într-o zi se vor folosi de ele. Și online sunt tot felul de oameni. trebuie sa ai încredere în tine și totul va fi bine. Pandemia a stricat mulți oameni

| Calinnebunul a răspuns:

Salut, in cazul in care nu aveti psiholog scolar, sotia mea ofera 10 sedinte gratuite prin programul guvernamental din grija pentru copii. Trebuie doar o adeverinta de la medicul de familie si una de la scoala + sa ai sub 18 ani. O gasesti pe www.ioanaflorea.ro