| XoXo4you a întrebat:

Deci mama parca a inebunit.Nu o mai suport comenteaza la tot ce fac zice ca nu fac nimi in casa(curtat etc.), dar eu fac.Si acum vreau sa ma tund si zice ca eu nu trebuie sa ma "fudulesc" ca sunt cls a 7-a dar eu sunt a 8-a in fine zice sa imi vad de carte.Dar e doar o nenorocita de tunsoare si nu ma "fudulesc" cu ea.Cum sa fac sa o convig sa ma lase? Vreau si eu schimbari ca toti oameni, dar nu nu eu nu am voie m-am saturat.

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
Mama ta incerca sa te faca sa intelegi ca e mai important sa inveti sa faci bine curat decat o frizura, si ar cam fi momentul sa o ajuti, sa o asculti, pentru ca esti mare ( inca esti in clasa a 7, mai e bine ajungi intr-a 8), pentru acum ea a avut grija de tine, incerca sa ii intorci favoarea... Si parintilor le e frica cand copii se maturizeaza, asa sunt ei, sunt super protectori.
Incerca sa o ajuti la treburile casnice, fa cumparaturi, ascult-o, si asa o sa o convigi sa te lase sa te tunzi.

| XoXo4you explică (pentru LaLaura):

Fac deja asta si am trecut a 8-a nu s-a pus problema de corijente sau alte lucruri o ajut acasa si fac tot ce imi zice, dar de la un timp a inceput sa ma streseze prea tare nu ma lasa sa fac nimic de abia ma lasa afara si nu inteleg ce are impotriva tunsori doar nu ma voi tunde urat sau nu stiu vreau si eu o schimbare, dar ea nu intelege.Inainte era diferita

| LaLaura a răspuns (pentru XoXo4you):

Nu m-am referit ca ai corijente. ci intri intr-o clasa cand se incepe anul scolar, asa e regula.
Incerc-o sa o intelegi, poate are si ea probleme la serviciu, etc. Si explica-i situatia pe care mi-a zis-o si mie, poate nu isi da seama ca pentru tine e important.

| XoXo4you explică (pentru LaLaura):

Mda.Ai dreptate.Laservici nu are problme pentru ca noi aem si casa la bloc si la curte si acolo la curet avem un magazin al nostru unde ea sta si vinde.O sa incerc sa vorbesc cu ea adica sa ii explic mai bine. Daca nu va fi de acord acum sper ca va fi inainte sa incep scoala kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga de tine.
De câte ori ea nu a înteles ceva iar tu te-ai chinuit măcar 2 minute să îi explici de ce vrei acea tunsoare sau orice altceva.

Unele mămici sunt mai complicate.Îşi compară propria copilărie cu copilăria copilului ei.De aceea trebuie să vorbeşti cu ea.Să ai răbdare, să îi explici.

Acceptă sfaturile ei.O mamă vrea binele copilului.Nu o face cu intenţie rea, poţi fi sigură de asta.

Fii deschisă cu ea.

happy

| catafreestyle a răspuns:

Cam in aceeasi problema sunt si eu sad
face tot doar ca sa ma enerveze