| anonim_4396 a întrebat:

Deci, mama vrea sa ma scoata din tara dar nu poate fara semnatura lu tati, eu s-au desparti cand eu aveam 8 ani, acum am 16, si nu mai stiu nimic de tata, el e in alta tara.
Vreau sa stiu daca mama poate obtine aprobarea sa ma scoata din tara fara semnatura lu tati, mama zice ca aici nu are cine sa aiba grija de mine bla bla, dar eu stau cu bunica, nu as vrea sa plec, dar vreau sa stiu daca poate sa ma scoata din tara sau nu.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Se pare că ești cam singură pe lume. Lasă alte preocupări și ocupă-te numai de carte. Explică mamei tale că trebuie să îți termini cel puțin studiile preuniversitare în România.

| MMihai a răspuns:

Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, are un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Dacă ai un hard suficient de mare, peste 500 G sau minimal 500G și suficient de gol instalează în paralel cu Windows-ul pe care îl ai tu, ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română sau Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. Intri pe Internet din Linux și nu prea ai treabă cu virușii. Windows 7 este soft tip sistem de operare, care se cumpără pe bani. În schimb sunt gratuite sistemele de operare Linux. Îți recomand să ai pe 2 hard discuri diferite, câte un Linux, dintre cele 2 menționate anterior. Pe cel mai mare pui un Linux în paralel cu Windows, iar pe celălalt, mai mic, celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare foarte scump și foarte prost Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. Deci îți recomand cărți, care te învață să lucrezi cu calculatorul, scrise în engleză și română. Documentația pentru softurile pentru sistemele de operare de tip Linux este oricum mai ieftină, decât cea pentru softurile pe bani.

| MMihai a răspuns:

Mai am o idee citește cărți utile. Cărți de bucate. Inclusiv tipărite în engleză sau franceză. Mai sunt cărți care te învață : zidărie, să zugrăvești, să desenezi, să repari instalații sanitare, să repari diverse electrice : un fier de călcat, o mașină de spălat, etc. Cărți despre : cultivarea plantelor, creșterea animalelor, peștilor, despre energii neconvenționale, Cărți de : matematică, fizică, chimie, anatomie, de presopunctură, de Karate, de arte marțiale în general, ( nu ca să sari tu la bătaie ci ca să te aperi dacă trebuie ), de medicină, despre mase plastice, cauciuc, fire și fibre sintetice, despre compușii siliciului ( sticle, betoane, semiconductori, etc), despre cristale lichide, despre pietre și roci, etc. Singura prostie care ar merita citită ar fi Istoria credințelor și ideilor religioase, de Mircea Eliade. ( Eventual și prostii de tip : Biblia hazlie, Coranul, Biblia, Dao the Jing //o carte despre daoism sau taoism-o filozofie chinezească-, Filozofia ezoterică a Indiei, Bhagavad-Gita, ceva despre Originile creștinismului, scrisă de George Oray sau Ory, nu mai stiu cum se scrie numele lui asta, scrieri bahai, etc. dar foarte puțin cu religiile că sunt pierdere de timp și nu folosesc aproape la nimic, decât ca să știi și alte sisteme de gândire filozofico religioasă diferite de creștinismul cu care vă îndobitocește la școală. Fiind predată de un popă ăla minte că singura religie bună este tâmpenia pe care o predă el și că toate celelalte religii sunt mincinoase. De fapt toate religiile actuale, sunt mincinoase. Ar trebui făcută o religie nouă, o religie adevărată, o religie dinamică, o religie axiomatică, care să nu se pretindă mincinos, de sorginte divinică, dar cine să o facă? ). //Va trebui să citești și sexologie și dermato-venerologie, că fiind adultă trebuie să știi și despre așa ceva, dar nu îți recomand să începi viața sexuală înainte de 20 de ani.// Cărți de învățat: engleză, franceză, spaniolă, eventual și Italiana. /// În general trebuie să citești numai lucruri utile, iar literatură numai cât te obligă aia la scoală, și atât. În învățământul romanesc, se învață mult prea puți matematică, fizică, chimie, despre calculatoare, prea puțin despre artele plastice și decorative și groaznic de multă literatură, de care nu ai nevoie, nici o dată în viață.

| MMihai a răspuns:

Va trebui să inveți și limbaje de programare C++, Base, Visual Basic, Visual C++, Java, Visual Basic for Aplication, etc. Sunt limbaje de progamare diferite pentru sistemele de operare din grupa linux, pe care eu nu le cunosc încă și nu știu ce să îți recomand acum. C++ și Java sunt compatibile cu sistemele Linux. Trebuie să știi să progamezi folosind limbaje de progamare. Trebuie să știi să lucrezi și cu softuri de prelucrat imagini.Trebuie să te descurci foarte bine cel puțin cu un sistem de operare din grupa Ubuntu Linux. Trebuie să cunoști să lucrezi foarte bine cu Open Office. Este similar cu Office de la Microsoft, dar este gratuit și nu este piratat sau cu prea mulți bani. Sfatul meu este să înveți bine engleza, spaniola, eventual și franceza sau italiana. Matematică, fizică, și să lucrezi cu un calculator și apoi să faci o facultate legată de calculatoare. Sunt dispus să te ajut, cu niște sfaturi și poate cu mai mult că am multe cărți, în limita timpului meu liber. Eu locuiesc În București. Nu știu din ce localitate ești tu. Nu am idee ce dracu face mama ta in Italia dar este complicat să scimbi țara și să înveți într-o limbă, pe care nu o cunoști la perfecție. Din câte am priceput eu, italienii din Italia nu prea îi suportă pe români. Pentru mă-ta cred că ar fi mai simplu să îți trimeată bani în România decât să tețină lângă ea în Italia. Dacă îți trimite 300 de Euro te descurci excelent în România, dar toate cheltuielile tale în Italia, cred că ar fi mai mult de 300 de euro/ lună.

| sergiu_2449 a răspuns:

Nu poate fara semnatura lui numai sa trimeata o procura care isi da acordu pentru tine